W stałej gotowości do podjęcia działań w przypadku wystąpienia usterek spowodowanych upałami są 63 pociągi sieciowe i 157 zespołów szybkiego usuwania usterek. Nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego czuwa ponad 1,7 tys. dyżurnych ruchu i dyspozytorów PKP Polskich Linii Kolejowych - poinformowała spółka w środowym komunikacie.
PKP PLK zapowiadają, że w sytuacji szczególnie wysokich temperatur powołany będzie specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury, przewoźników i Straży Ochrony Kolei.
Jak informuje kolejowa spółka, na odcinkach linii szczególnie narażonych na wysokie temperatury prowadzone są dodatkowe kontrole. Jazdy patrolowe i dodatkowe obchody odbyły się już na ponad 2 tys. km, m.in. na liniach: Warszawa – Kraków, Trzebinia – Oświęcim, Rybnik – Nędza czy Krotoszyn – Jarocin. Stan torów jest na bieżąco monitorowany.
Szlaki kolejowe są również obserwowane przez maszynistów prowadzących pociągi. Kontrole są prowadzone na bieżąco, szczególnie w godzinach popołudniowych, gdy temperatura powietrza jest najwyższa.
"Dostosowujemy działania na sieci kolejowej do warunków atmosferycznych. Zwiększamy liczbę pracowników i sprzętu oraz wprowadzamy dodatkowe patrole i obchody linii, by wakacyjne podróże przebiegały zgodnie z oczekiwaniami pasażerów" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes PKP PLK Marek Olkiewicz.
PKP PLK zastrzegają jednocześnie, że mimo wzmożonych działań prewencyjnych, upały mogą mieć wpływ na funkcjonowanie niektórych urządzeń i prosi podróżnych o zaopatrzenie się w wodę przed podróżą.
W razie ewentualnych opóźnień pociągów wynoszących powyżej 120 min. pasażerowie mogą skorzystać z napojów, które są wydawane na największych dworcach.
"Obsługa dworców będzie niezwłocznie reagować w sytuacjach, gdy któryś z podróżnych źle się poczuje lub zasłabnie. Załogi pociągów PKP Intercity i pracownicy ochrony zostali przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy" - informuje kolejowa spółka.
Z myślą o podróżujących zwierzętach na 19 dworcach ustawiono miski z wodą.