Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Kampania nt. pierwszej pomocy

Kampanię edukacyjną nt. udzielania pierwszej pomocy rozpoczęła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Plakaty z instrukcją zachowania wobec nieprzytomnych osób znajdą się w autobusach, tramwajach i trolejbusach kursujących po ponad 400 liniach w regionie.

ales_kartal

"Akcję rozpoczynamy teraz, przed wakacjami, bo zdajemy sobie sprawę, że w okresie wakacyjnym dochodzi do największej liczby wypadków i niebezpiecznych zdarzeń" - mówiła podczas poniedziałkowego briefingu na katowickim rynku członkini zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Karolina Wadowska.

"Tej wiedzy nigdy dość, dlatego też kampanię będziemy prowadzić po wakacjach. Dobrze by było, aby te dwie proste czynności, jak 30 ucisków klatki piersiowej i 2 wdechy, stały się dla nas czymś naturalnym i - przede wszystkim - żebyśmy nie bali się podejść do osoby, która potrzebuje od nas pomocy" - zaznaczyła Wadowska.

Wskazała na przykład 13-latka z Dąbrowy Górniczej, Michała Dobaja, który pod koniec ubiegłorocznych wakacji rozpoczął ratowanie nieprzytomnego człowieka, którego zauważył na jednej z dąbrowskich ulic. W poniedziałek chłopak mówił, że wtedy po raz pierwszy naprawdę wykonywał masaż serca; wcześniej jednak, kiedy była taka możliwość, ćwiczył to na fantomach.

"Masaż serca nie trwał długo, kilka minut. Na szczęście przy reanimacji pomógł mi mój sąsiad, który mnie zmienił i reanimował tego pana do przyjazdu karetki" - wskazał Dobaj. Podkreślił, że tamto wydarzenie, choć wyczerpujące, dodało mu pewności siebie; teraz łatwiej udzielać mu pomocy innym, jak choćby koledze, który dzień wcześniej na rowerze mocno zdarł skórę z kolana.

"Michał jest przykładem, że dzieci, młodzi ludzie, podchodzą i wiedzą, co mają zrobić. Bo w szkole pokazali, nauczyli - więc potrafią. Dorośli za często może zaprzątają sobie głowę: czy ma być tyle, a tyle oddechów, uciśnięć; pamiętam – nie pamiętam, a jakieś prawne konsekwencje... W efekcie tej pomocy nie udzielają" - mówił dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, które patronuje akcji Metropolii, Artur Borowicz.

"Dzieci wiedzą, jak tej pomocy udzielać, a dorośli powinni się od nich uczyć" - zaznaczył Borowicz, który w poniedziałek radził też, aby pod kątem takich sytuacji zawsze mieć gdzieś przy sobie maseczkę ratowniczą, zapewniającą ochronę przed ew. chorobami zakaźnymi i ułatwiającą wentylowanie płuc potrzebujących tego osób.

Pomysłodawcą akcji Metropolii jest gliwiczanin Marcin Włodarczyk, który dwa lata temu widział podobną akcję – na nieco mniejszą skalę – w Poznaniu, a także kiedyś zauważył popularność plakatów w ramach akcji przestrzegającej przed kieszonkowcami w autobusach i tramwajach. Jak mówił w poniedziałek, zgłosił się ze swoim koncepcją do władz GZM, a te podjęły ją.

Akcja "Bezpiecznie z Metropolią. Możesz pomóc" będzie polegała na rozklejeniu w pojazdach komunikacji miejskiej w GZM plakatów z krótką instrukcją, przygotowaną według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 r.

"Sprawdź, czy poszkodowany reaguje, jeśli nie – sprawdź czy oddycha, odchylając jego głowę do tyłu. Jeśli nie wyczuwasz oddechu, nie widzisz, aby jego klatka piersiowa się poruszała lub oddechy są pojedyncze i rzadkie, zadzwoń pod 112, wyznacz osobę do pomocy, poproś o przyniesienie defibrylatora, jeśli znajduje się w pobliżu, i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej: 30 ucisków – 2 wdechy" - wskazuje instrukcja na plakatach.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – powołana specjalną ustawą – zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

Ostatnio GZM rozpoczęła proces przejmowania organizacji komunikacji miejskiej na jej terenie, wcześniej pod tym kątem utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Obecnie, poza nowym ZTM, funkcjonują w Metropolii różni organizatorzy: Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (MZKP), Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach (MZK), a także – odrębnie – gmina Rudziniec.

KZK GOP jest organizatorem dla 24 linii tramwajowych i ok. 280 autobusowych (w tym 24 linii nocnych). MZKP w Tarnowskich Górach organizuje (we współpracy z KZK GOP) 72 linie autobusowe. MZK Tychy organizuje funkcjonowanie ponad 50 linii autobusowych oraz 6 linii trolejbusowych.

Od początku br. Metropolia zapewniła już m.in. wspólną taryfę i bezpłatne przejazdy dla dzieci do 16 lat. Obecnie pracuje nad biletem obejmującym możliwość przejazdów Kolejami Śląskimi.

Zespoły ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach zrealizowały w 2017 r. łącznie ponad 221,5 tys. wizyt i przetransportowały ponad 145,5 tys. pacjentów. Według danych katowickiego WPR, karetki tej organizacji, należącej do samorządu woj. śląskiego, wyjeżdżają do osób będących w nagłym stanie zagrożenia zdrowia lub życia średnio co 2 minuty i 9 sekund.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#śląskie #pierwsza pomoc

redakcja