Współczesną mamę wyobrażamy sobie jako szczęśliwą, zadbaną kobietę, która pracuje, uprawia sport i prowadzi aktywne życie towarzyskie. Taki wizerunek trafia do nas z seriali, gazet czy reklam. Rzeczywistość bywa jednak zgoła inna. Kobieta, zwłaszcza mająca małe dziecko, codziennie musi łączyć domowe obowiązki, pracę, życie rodzinne oraz własne pasje. Dość często brakuje jej już czasu na sprzątanie mieszkania czy domu. Jak sobie z tym radzi?
Przy tworzeniu badania „Jak sprzątają Polacy”, przeprowadzonego na zlecenie Pozamiatane.pl, aż 93,5% odpowiadających na pytania stanowiły kobiety. To dużo. Tak pokaźną dysproporcję płci można tłumaczyć większym zaangażowaniem pań w utrzymywanie czystości w domu. Spośród badanych 32% mieszka z dziećmi, w tym 3,5% wychowuje je samotnie. Te dane nie oznaczają oczywiście, że w życiu matek mężczyźni są nieobecni. Na szczęście istnieje wiele przykładów na to, że panowie uczestniczą w życiu rodzinnym, wspierają swoje partnerki, a także sprzątają.
Polacy dbają o porządki regularnie. 24,8% badanych sprząta raz dziennie, 17,7% - dwa razy w tygodniu, a 37% osób - raz w tygodniu. Taka częstotliwość jest uzasadniona, kiedy w domu mamy malucha i choćby ze względu na wszechobecne bakterie chcemy utrzymać czystość. Im mniejsze dziecko, tym mieszkanie musi być częściej wysprzątane. Takie sprawy jak mycie podłogi lub odkurzanie okazują się więc niemal codzienną koniecznością przy raczkującym maluchu.
Z badania Pozamiatane.pl wynika, że 57% respondentów najbardziej nie lubi mycia okien, a 59% prasowania. Liczby te nie dziwią, kiedy weźmie się pod uwagę specyfikę tych prac domowych, które wymagają uwagi szczególnie od młodej matki. Myjąc okna trzeba na dłuższy czas zostawić dziecko samo (wejście na krzesło lub drabinę). Prasowanie też bywa absorbujące, a do tego dochodzi przecież jeszcze aspekt bezpieczeństwa (gorące urządzenie pod napięciem). Matkom czy kobietom w ostatnich miesiącach ciąży przyda się więc pomoc w opiece nad domem.
Zgodnie z wynikami badania, 39,4% respondentów ma własne mieszkanie, a 31% - własny dom. Jak wiadomo, przy sprzątaniu ważną rolę odgrywa metraż. 32% badanych posiada 2 pokoje, 28% - 3, a 30,8% - więcej niż trzy pomieszczenia. Sprzątanie wielu pomieszczeń zajmuje dużo czasu, tym bardziej jeśli trzeba to robić częściej niż raz tygodniu. Badanie pokazuje, że 54% kobiet sprząta bez pomocy z zewnątrz. Mnóstwo czynności związanych z utrzymaniem porządku jest więc wykonywanych samodzielnie.
29,3% przebadanych nie może sobie wyobrazić, że mieszkanie posprząta ktoś inny. 28% myśli, że usługi sprzątające są drogie, podczas gdy najtańsze profesjonalne sprzątanie można znaleźć w internecie już za 30 zł za godzinę. Najbardziej zaskakuje jednak inna odpowiedź. Aż 22,9% badanych nigdy nie zastanawiało się nawet, czy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy. Dlaczego?
10,9% nie ufa ludziom, których mieliby wpuścić do domu, 8,7% boi się kradzieży, a 2,5% reakcji znajomych.