Mgła to w zasadzie chmura leżąca na ziemi. W chłodniejszej połowie roku często leży ona rano nad łąkami i wodami, paraliżuje lotniska i utrudnia poruszanie się po drogach. Ale jak powstaje mgła? Odpowiedź na to pytanie w naszym tekście.
Mgła występuje najczęściej w chłodniejszej części roku od października do lutego. Promienie słoneczne mogą ogrzewać powietrze w ciągu dnia, ale w nocy powietrze się ochładza. Mgła powstaje, gdy powietrze schładza się do tak zwanego punktu rosy. Dokładnie wtedy wilgotność wynosi 100 procent, a para wodna zawarta w powietrzu skrapla się w maleńkie kropelki mgły.” Kropelki zbierają się wokół jąder kondensacji, na przykład drobne cząsteczki sadzy lub kurzu, których tysiące unoszą się w naszym powietrzu. Jak informuje Pogoda & Radar wiele kropel tworzy mgłę, która jest niczym innym jak chmurą na ziemi. Widzialność jest wtedy mniejsza niż kilometr.
Zasadniczo mgła może tworzyć się wszędzie tam, gdzie powietrze się ochładza. Ze względu na wysoką wilgotność często występuje na wodzie lub w jej pobliżu. Jeśli wiatr wieje od morza, kieruje mgłę na ląd. Ta morska mgła może następnie otulić krajobraz w ciągu kilku sekund. Mgła występuje częściej na wsi niż w mieście. Powietrze miejskie ma od trzech do pięciu razy większe stężenie jąder kondensacji ze względu na większe zanieczyszczenie, ale w nocy jest cieplej. Beton i asfalt magazynują ciepło w dzień i oddają je w nocy. W rezultacie różnica temperatur w mieście między porami dnia jest nawet o dziesięć stopni niższa niż na wsi, a mgła pojawia się rzadziej.
Cudowny widok rozpościera się w górach, gdy w zimne, bezwietrzne noce w dolinach tworzy się morze mgły, które często wydaje się nie mieć końca. W dolinach powietrze przy gruncie chłodzi się szczególnie silnie, a zawarta w nim para wodna skrapla się. Góry zapewniają, że mgła nie może się przemieszczać i całkowicie wypełnia doliny.
Co ciekawe, mgła może również powstać na pustyni z powodu dużych różnic temperatur między dniem a nocą. Każdego ranka tworzy się na pustyni Namib w Namibii. Czasami pustynna mgła otula nawet Dubaj.