Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Jak angażujemy się w działalność społeczną?

11 proc. Polaków poświęca swój czas na pracę społeczną w organizacjach pomagających dzieciom, a prawie 10 proc. działa na rzecz chorych, starszych i bezdomnych - wynika z badania CBOS. Spadło zainteresowanie działalnością w związkach zawodowych.

pixabay.com

CBOS zapytał respondentów o to, czy poświęcają swój wolny czas na działalność społeczną w organizacjach obywatelskich, m.in. stowarzyszeniach, fundacjach, związkach, samorządach i partiach politycznych, przy czym podkreślono, że chodziło nie o samą przynależność, lecz rzeczywistą aktywność.

Autorzy raportu zauważają, że w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosło deklarowane zaangażowanie w działalność ruchów i stowarzyszeń samopomocowych (wzrost o 1,4 punktu proc.), organizacji wspierających placówki służby zdrowia (wzrost o 1,4 pkt. proc.), związków działkowiczów, hodowców, wędkarzy, myśliwych (wzrost o 1,1 pkt. proc.), organizacji charytatywnych działających na rzecz potrzebujących dzieci (wzrost o 1 pkt. proc.) oraz dorosłych (wzrost o 1 punkt), a także organizacji oraz ruchów religijnych i kościelnych (wzrost o 1 pkt. proc.).

Według badania, Polacy najczęściej poświęcają się pracy społecznej w organizacjach pomagających dzieciom (11 proc.), ale także dorosłym, w tym chorym, niepełnosprawnym, starym, ubogim i bezdomnym (9,6 proc). Co dziesiąty badany (10,3 proc.) działa aktywnie na rzecz komitetu rodzicielskiego, rady rodziców, fundacji szkolnej lub uczelnianej, lub innej organizacji działającej na rzecz szkolnictwa i oświaty. Polacy są także aktywni w ruchach religijnych i kościelnych oraz wspólnotach parafialnych (7,9 proc.), klubach i stowarzyszeniach sportowych (7,1 proc.) i związkach działkowiczów, hodowców, wędkarzy i myśliwych (6,1 proc.).

5,3 proc. badanych zadeklarowało zaangażowanie społeczne w ochotniczych strażach pożarnych, GOPR i innych instytucjach ratownictwa społecznego, 5,2 proc. w harcerstwie, stowarzyszeniach studenckich i innych organizacjach młodzieżowych.

Nieco mniej Polaków angażuje się w działalność w stowarzyszeniach osób niepełnosprawnych, bezrobotnych, anonimowych alkoholików (4,1 proc.), chórach, orkiestrach, zespołach tanecznych, czy teatralnych (4 proc.), towarzystwach opieki nad zwierzętami (4 proc.), klubach seniorów i emerytów (3,7 proc.), samorządach dzielnicowych i osiedlowych (3,6 proc.), organizacjach wspierających placówki służby zdrowia (3,4 proc.), kołach gospodyń wiejskich i innych organizacjach kobiecych (3,3 proc.), komitetach i grupach protestu (3,2 proc.) i organizacjach działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego (3,1 proc.).

Z badania wynika, że rzadziej niż dwa lata temu Polacy poświęcają wolny czas na działalność w związkach zawodowych (spadek o 1,4 pkt. proc.), organizacji młodzieżowych, takich jak harcerstwo, kluby młodzieżowe, związki i stowarzyszenia studenckie (spadek o 0,9 pkt. proc.) oraz samorządy gminne (spadek o 0,8 punktu).

W żadnej organizacji o charakterze obywatelskim nie działa natomiast 60 proc. dorosłych Polaków. Co piąty badany (18 proc.) deklaruje, że poświęca wolny czas na działalność społeczną w jednej tego typu organizacji, co dwunasty (8 proc.) działa w dwóch organizacjach, a co siódmy (14 proc.) – w trzech lub więcej.

Z raportu wynika, że bardziej aktywne społecznie są osoby ponadprzeciętne zaangażowane religijnie, z wyższym wykształceniem, o znaczącej pozycji zawodowej, usatysfakcjonowane swoją sytuacją materialną oraz mieszkające w największych miastach.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 lutego 2018 r. na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Polacy #pomoc #działalność społeczna

redakcja