Rodzice najczęściej kupują prezenty online – w e-sklepach lub na aukcjach internetowych. Co trzeci rodzic wskazuje na galerię handlową, a co czwarty na supermarkety czy dyskonty.
Przy zakupach rodzice biorą pod uwagę przede wszystkim użyteczność prezentu (40 proc.). Co trzeci rodzic chce, by upominek był spełnieniem marzeń dziecka. Co ciekawe, rzadko zwracają oni uwagę na cenę czy markę kupowanego prezentu.
Najmłodsi pod choinką znajdą przede wszystkim zabawki edukacyjne, klocki, układanki czy gry planszowe.
Jedna trzecia rodziców obdaruje swoje dzieci słodyczami lub owocami, jedna czwarta – książkami i kolorowankami. Co piąte dziecko otrzyma pod choinką ubranie, podobny odsetek – lalki lub pluszaki oraz sprzęt elektroniczny.
Prezenty, które dzieci mają otrzymać w tegoroczne święta, będą podobne do tych, jakie w dzieciństwie otrzymywali ich rodzice, choć kilkadziesiąt lat temu akurat zabawki edukacyjne nie były aż tak popularne. Chłopcy najczęściej otrzymywali wówczas klocki i układanki, samochody lub kolejki, słodycze i owoce oraz gry planszowe lub puzzle. Dziewczynki pod choinką znajdowały lalki, pluszaki lub słodycze i owoce. Mimo to niemal połowa rodziców twierdzi, że w ich dzieciństwie prezenty były bardziej użyteczne.
Większość rodziców podkreśla, że za czasów ich dzieciństwa więcej prezentów było wykonywanych własnoręcznie.