Ruszyła 10. edycja ogólnopolskiego plebiscytu „Drzewo Roku”. Konkurs rozpoczął Klub Gaja. Plebiscyt ma za zadanie szukać drzew zakorzenionych w lokalnej historii i tradycji, jednoczące ludzi. Zwycięzcę wyłonią internauci latem 2020 r.
Konkurs ma za zadnie wzmocnić świadomość ekologiczną, działania na rzecz środowiska oraz aktywizację lokalnej społeczności.
Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to okazja do pokazania innym ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Udział w konkursie to okazja na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych konkretnego regionu
- powiedziała Jolanta Migdał – koordynatorka konkursu.
Klub Gaja czeka na zgłoszenia do konkursu do końca listopada. Nadsyłać je mogą osoby indywidualne, stowarzyszenia, regionalne i lokalne wspólnoty mieszkańców, placówki oświatowe oraz urzędy administracji państwowej i samorządowej.
Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy najbardziej kochanych, takich, które łączą się z jakąś opowieścią, pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi
- powiedziała koordynatorka konkursu.
Jurorzy konkursu spośród nadesłanych zgłoszeń do końca lutego przyszłego roku wyłonią 16 finalistów, którzy powalczą bezpośrednio o tytuł.
Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021
- wyjaśniła Jolanta Migdał.
W ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku uzyskał ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa. Roślina ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w sercu miasta.
Rzeszowski czarny bez będzie reprezentował Polskę w przyszłorocznej edycji międzynarodowego plebiscytu, którego zwycięzcą w br. zostało drzewo migdałowe z Peczu na Węgrzech. Polski kandydat – klon z Krasnegostawu - zajął szóste miejsce w stawce 15 pretendentów.
Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja. Promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie.