Badania przeprowadziły prof. Jadwiga Stawnicka i mł. inspektor Iwona Klonowska. Ankiety zawierające 53 otwarte pytania trafiły w styczniu tego roku do ponad 7 tys. polskich dzielnicowych, wypełniło je 5,4 tys.. Badaczki kończą opracowanie wyników, które mają zostać podsumowane w dwóch pozycjach książkowych.
- I społeczeństwo, i dzielnicowi uznali, że tacy policjanci pierwszego kontaktu są potrzebni, społeczeństwo oczekuje kontaktu z dzielnicowymi, ich wsparcia i istnienia w codziennym funkcjonowaniu społeczności lokalnych. Dzielnicowi są świadomi misji i szczególnej roli, która niosą – powiedziała Iwona Klonowska.
Badania wykazały też, że policjantom brakowało możliwości awansu, co jednak umożliwiły zmiany wprowadzone już po realizacji badania.
- Niewielka, ale istotna grupa wskazała, że służba dzielnicowego powinna być bardziej elitarna wewnątrz policji, że należy budować ten prestiż – dodała Klonowska.
Za jedno z najważniejszych wyzwań w swojej pracy dzielnicowi uznali przemoc w rodzinie.
Wstępne wyniki badań były prezentowane podczas piątkowego sympozjum naukowego pt. "Rola dzielnicowego w nowoczesnej formacji policyjnej", zorganizowanego przez policję i Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu. Aplikacja wniosków płynących z wyników badań ma wpłynąć na dialog władz z dzielnicowymi, określając oczekiwania policjantów pierwszego kontaktu, ich problemy, mocne i słabe strony.