Dla wielu z nas, czas ograniczenia kontaktu z przyrodę związany z pandemią wzbudził wielkie pragnienie jej obserwacji. Dlaczego warto to robić, jakie płyną z tego korzyści? Od czego zacząć i jak to robić?
Obserwacja polskiej przyrody to wspaniałe i fascynujące zajęcie. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o zwierzętach, roślinach itp., poznać różne gatunki zwierząt, ich tryb życia w naturalnym środowisku.
Obserwując świat przyrody, nabieramy dystansu do siebie, swoich problemów. Przerzucamy naszą uwagę na piękno i harmonię, które nas otaczają. Działa to kojąco na naszą psychikę. Uczy wchodzenia w odwieczny rytm natury, pozwala na odkrywanie zupełnie nieznanych wcześniej zjawisk, krajobrazów, zwierząt, roślin, wyostrza naszą wrażliwość i uważność.
Cisza, szum drzew, łagodny powiew wiatru, śpiew ptaków, odgłosy zwierząt to wszystko uspokaja nas wewnętrznie. Uczy ciągłego zachwytu i wyrabia tzw. postawę kontemplatywną, otwiera na techniki uważności. Jest wejściem w coraz bardziej popularną, skuteczną terapię przez kontakt z przyrodą.
Obserwowanie zwierząt dostarcza niezapomnianych, fascynujących odczuć i wrażeń. Wdzięczny i szczególnie interesującym tematem obserwacji są ptaki. Przed wyprawą w teren, warto mieć ogólną wiedzę na temat zachowań i siedlisk ptaków, ich wyglądu i głosów, które wydają. To pomaga rozumieć przyrodę – wiedzieć, na co się patrzy. Sztuką jest takie zbliżenie się do zwierzęcia, by go nie spłoszyć i mieć właściwą odległość dla obserwacji bezpośredniej lub przez lornetkę.
Pomocą w obserwacji ptaków, które mają wyśmienity wzrok, może być dostosowany kolorystycznie do otoczenia ubiór. Bardzo dobre do tego celu są maskujące ubrania wojskowe lub myśliwskie.
Jeśli chcemy mieć jeszcze lepsze warunki do obserwacji to zamiast podchodzenia, którym łatwo spłoszyć zwierzęta, możemy wybudować niewielkie, wkomponowane w otoczenie ukrycie. Powinno być ono w odpowiednio dobranym miejscu, w którym cierpliwie czeka się na pojawienie się zwierzęcia. Wybudowanie ukrycia w lesie nie jest trudne – można wykorzystać do tego roślinność, lub dostępne w sprzedaży płachty maskujące.
Niezwykle trudno jest obserwować i fotografować ssaki, zwłaszcza te rzadziej występujące. To poważne wyzwanie. Dzika zwierzyna jest bardzo czujna i skryta, prowadzi najczęściej nocny lub poranny tryb życia. Trzeba wybierać obszary bardzo odludne i uwzględniać, że ssaki mają doskonały węch i nawet dobre ukrycie może być niewystarczające. Można wtedy stosować podchodzenie pod wiatr, obserwacje z ambon myśliwskich z użyciem dobrej lornetki. Właściwy sposób prowadzenia obserwacji nie tylko decyduje o ich zakresie i jakości, ale także zapewnia bezpieczeństwo zarówno obserwatorowi, jak i zwierzęciu.