Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

Co wiesz o psach?

Psy najprawdopodobniej wykształciły się z jednego gatunku – wilka szarego (łac. Canis lupus) w wyniku krzyżowania z różnymi innymi gatunkami wilków na całym świecie. Choć psy dzielą z wilkami ponad 95% genów, różnią się od nich w znacznym stopniu zarówno pod względem zachowania, jak i wyglądu.

ps

Szacuje się, że proces udomowienia psa odbył się około 15-25 tyś. lat temu. Najstarszy odnaleziony grób psa liczy sobie 14 tyś. lat i mieści się w Niemczech. Psy zapewniały bezpieczeństwo i obronę przed drapieżnikami, pomoc przy polowaniu lub przy wypasaniu zwierząt, towarzystwo, a także ciepło w zimne noce.
Pies stał się nie tylko pomocą, ale przyjacielem. Nie wiadomo czy proces udomowienia psa był procesem zamierzonym. Prawdopodobnie proces udomawiania psa miał cztery etapy.

1. Pierwotna symbioza z wilkiem obozowym. Wilki zaczęły podążać za ludzkimi plemionami koczowniczymi i zjadać pozostawiane resztki pokarmu. Zwierzęta odstraszały drapieżniki i ostrzegały przed niebezpieczeństwem, co mogło spowodować, że opłacało się je dokarmiać.
 2. Ukształtowanie się tzw. pra-psa. Kolejne pokolenia wilków (lub już może pra-psów) coraz bardziej akceptowały obecność człowieka i coraz bliżej podchodziły do ludzkich osad.
 3. Świadoma selekcja hodowlana na potrzeby człowieka. Dzikie psy, które pozostały z człowiekiem, musiały nie tylko tolerować jego obecność, ale jednocześnie nie mogły wywoływać w nim poczucia zagrożenia – w innym razie nie zostałyby dopuszczone tak blisko ludzkich osad. Agresywne osobniki były eliminowane. Dopuszczano do rozmnażania wyłącznie te osobniki, które były dla człowieka łagodne i pełniły określone funkcje.
 4. Hodowla współczesna, która trwa do dziś. Duży nacisk kładzie się na rozmnażanie psów zbliżonych wyglądem i charakterem do tak zwanego wzorca rasy. Obecnie istnieje 340 ras psów domowych uznanych przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Niektóre z ras psów już nie istnieją, za to pojawiają się nowe.

Reklama

Psy musiały wykazać się wysokim poziomem zdolności adaptacyjnych (a wcześniej ich przodkowie), aby móc nauczyć się do tego stopnia żyć z ludźmi, nie tracąc przy okazji zdolności komunikacyjnych z osobnikami własnego gatunku. 

W latach 50. prowadzone badania w Stanach Zjednoczonych oraz Szwajcarii potwierdziły, że z całej populacji psów występujących w tych krajach tylko 25% stanowią psy rasowe, pozostała część to w różnej proporcji mieszańce. 

Z powodu różnic w wielkości poszczególnych psów, mózg tych zwierząt może być różnej wielkości. W przypadku ras małych jest jednak proporcjonalnie większy w stosunku do masy ciała. Mózg tych zwierząt jest anatomicznie zbliżony do ludzkiego, aczkolwiek ośrodek odpowiadający za zmysł węchu jest o ok. 40% większy. Badania wykazały, że zwierzęta te odbierają bodźce podobnie jak ludzie, potrafiąc odczuwać radość i smutek, a nawet będąc w stanie interpretować słowa wypowiadane przez ludzi.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w USA wykazały, że  mózg typowego psa zawiera ok. 429 mln neuronów, a kota ok. 250 mln.

Oczywiście inteligencja nie jest jedynym walorem czworonogów. Jednak całkowita liczba neuronów, szczególnie w obrębie kory mózgowej zwierzęcia, określa możliwe bogactwo jego stanów umysłowych, zdolność przewidywania tego, co nastąpi w oparciu o doświadczenia z przeszłości. Psy mają biologiczne zdolności do podejmowania bardziej skomplikowanych i elastycznych działań niż koty. 

ps

Reklama