Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ciekawostki turystyczne: Wołosate - najdalej na południe wysunięta miejscowość w Polsce

Wołosate jest najdalej wysuniętą na południe zamieszkaną miejscowością Polski. Leży na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w dolinie potoku Wołosatki górnego biegu Wołosatego. Jest dobrym punktem wypadowym na Tarnicę, tu także kończy się lub zaczyna (w zależności o kierunku wędrówki) Główny Szlak Beskidzki (GSB) znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego. Jest to najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km.

Wołosate - w tle Tarnica
Wołosate - w tle Tarnica
Herstass; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Wołosate położone jest w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska.
Osada wymieniona była w dokumentach z 1557 r. W XVII wieku Wołosate zostało dwukrotnie spalone przez zbójników, których napady powtarzały się jeszcze do XIX wieku. W 1711 wieś została zniszczona przez wojska szwedzkie. W 1849 r. huzarzy węgierscy napadli na Wołosate, uprowadzając bydło i 10 chłopów.

W połowie XIX wieku właścicielami posiadłości Wołosate byli spadkobiercy Juliusza Rittnera.
W czasie I wojny światowej zimą 1914 i 1915 roku toczono tu walki pozycyjne. Była to duża wieś bojkowska, w większości jednak zamieszkana przez Polaków – przed wojną liczyła ponad 1200 mieszkańców, było ponad 200 domów. Podczas okupacji mieszkańcy Wołosatego nie chcieli przyjmować kennkart ukraińskich, choć było to finansowo korzystniejsze. Po roku 1944 władze sowieckie po przesunięciu granicy, wywiozły miejscowych Bojków w okolice Stryja.

W roku 1945 grunty rolne i leśne zostały przejęte przez Państwo. Ze względu na położenie w praktyce tereny te były poza jakąkolwiek kontrolą. Stacjonowały tu często oddziały UPA. W maju 1946 ludność narodowości ukraińskiej wysiedlono do ZSRR. Pozostało zaledwie kilka rodzin, które wkrótce przeniesiono do Ustrzyk Górnych (stacjonował tu wówczas oddział ppłk Jana Gerharda, późniejszego autora "Łun w Bieszczadach") a stamtąd wraz z pozostałymi mieszkańcami tej miejscowości wysiedlono w ramach akcji "Wisła" w okolice Szczecinka.

W roku 1947 budynki w Wołosate jeszcze stały, korzystano m.in. z tamtejszego młyna, wkrótce wszystkie zostały spalone. Z dawnej wsi zachował się cmentarz, podmurówka cerkwi i przydrożne krzyże. Tereny te przez wiele powojennych lat stały puste. 

W latach 70. powstało tu duże gospodarstwo hodowlane. Na jego potrzeby, z pomocą wojska, w 1987 r. rekultywowano dolinę Wołosatego. W 1994 rozpoczęto wytyczanie szlaku z Wołosatego na Tarnicę. Uporządkowany i przystosowany do zwiedzania został również cmentarz i cerkwisko. 

Powstała również Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego, która oferuje naukę jazdy konnej oraz wycieczki w terenie po znakowanych szlakach konnych a także przejażdżki bryczką. W latach 80.XX wieku działała tu również stanica kieleckiego ZHP, odbywał się w niej festiwal piosenki bieszczadzkiej "Wołosate".

Obecnie Wołosate to niewielka, typowo turystyczna wioska, położona u podnóży Szerokiego Wierchu i Tarnicy i odgrodzona przełęczą Beskid od terytorium Ukrainy. Składa się domów ulokowanych wzdłuż drogi. Odległość od Ustrzyk Górnych: 5 km. W sezonie letnim panuje tu duży ruch turystyczny, gdyż stanowi ono doskonała bazę wypadową na Tarnicę oraz Halicz. Przy drodze z Ustrzyk Górnych do Wołosatego ciekawe torfowisko wysokie. W 2013 rok miejscowość miała 47 mieszkańców.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#styl życia #ciekawostki #turystyka #Wołosate

ps