Ochrona i odbudowa populacji chomika europejskiego to zadanie, jakiego wspólnie podjął się Ogród Zoologiczny w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra. Chomik europejski to gatunek zagrożony, wpisany do tzw. Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Chomiki europejskie są znacznie większe od trzymanych w domach chomików syryjskich czy dżungarskich. Niektóre osobniki tych gryzoni dorównują wielkością nawet szczurom. Posiadają one także nietypowe ubarwienia; ich brzuch jest czarny, ciemniejszy od brunatno-rudej grzbietowej partii ciała.
Jak tłumaczył poznański magistrat, chomik europejski jest gatunkiem zagrożonym, wpisanym do tzw. Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, czyli rejestru zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski.
- W ciągu 40 lat jego populacja w naszym kraju zmniejszyła się o 75 proc. Podobnie wygląda to w krajach zachodniej i centralnej Europy. Jako przyczyny badacze wymieniają m.in. urbanizację, zmianę systemu uprawy m.in. stosowanie dużej ilości chemikaliów, oraz zmiany klimatyczne - głównie niestabilność zim, w wyniku ocieplenia temperatury zwierzęta skracają okresy wegetacji, nie mają jednak dostępu do większej ilości pożywienia – podkreśliło biuro prasowe urzędu miasta.
O ratowanie zagrożonego gatunku postanowili zadbać pracownicy poznańskiego Ogrodu Zoologicznego. Projekt ochrony, hodowli i reintrodukcji, czyli odbudowy populacji, został wypracowany przez prof. dr hab. Joannę Ziomek z Zakładu Zoologii Systematycznej UAM oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra.
- Mamy nadzieję, że osobniki urodzone i odchowane w zoo w Poznaniu będą stanowiły populację wyjściową dla zakończonej sukcesem odbudowy gatunku, tak jak stało się to w wypadku popielicy i susła moręgowanego – podkreśliła rzeczniczka poznańskiego Ogrodu Zoologicznego Małgorzata Chodyła.
Jak dodała, projekt, który będzie współrealizowany przez poznanie zoo, jest przykładem łączenia praktyki z nauką i wpisuje się w nowoczesną misję zoo.
Miejscem rozrodu chomików europejskich będzie Stare Zoo. Obecnie znajduje się tam 12 osobników tego gatunku.