Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Lifestyle

William Shatner walczy z przemysłową hodowlą łososia... przekleństwami

Słynny kanadyjski aktor William Shatner, znany miłośnikom „Star Trek” jako kapitan Kirk, postanowił przekleństwami walczyć z przemysłową hodowlą łososia.

bm

93-letni Shatner, aktywny w mediach społecznościowych, umieścił na platformie X 90-sekundowe nagranie wideo, w którym sprzeciwia się przedłużaniu funkcjonowania hodowli łososia w zagrodach z siatek w wodach Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej.

Reklama

„Jak wiadomo, my, Kanadyjczycy, jesteśmy najmilszymi, najgrzeczniejszymi ludźmi na ziemi. (...) Ale kiedy zagrażacie naszemu p...mu dzikiemu łososiowi, dostajecie właśnie to! Nie bądź (tu emotikon oberżyny) (…) i powiedz: 'farmy łososia, odp...lcie się'”

- mówi aktor w „wiadomości dla Kanady od Williama Shatnera”.

W filmie mówi o szkodach dla środowiska spowodowanych przemysłową hodowlą łososia w oceanie i podkreśla, że w obliczu tej sytuacji nie może dłużej być miły. Do widzów rzuca „powtarzajcie za mną” i zaczyna pełną wulgaryzmów tyradę. Przekleństwa zostały zagłuszone zarówno w wypowiedziach Shatnera, jak i innych uczestników nagrania, w tym w podpisie podłożonym pod ujęcia ryczącego niedźwiedzia.

Nagranie jest częścią kampanii prowadzonej przez proekologiczną grupę Pacific Wild.

Zgodnie z zapowiedziami rządu Kanady z 2019 r. hodowle łososi w oceanie miały być zamknięte i przeniesione na ląd do 2025 r., ale w środę ministra rybołówstwa Diane Lebouthillier ogłosiła, że wodne farmy będą mogły pozostać w oceanie do 2029 r. po odnowieniu licencji w ramach „odpowiedzialnego i realistycznego” odchodzenia od tego rodzaju hodowli.

Przemysł hodowlany i ci Indianie, którzy uczestniczą w tym biznesie, uznali decyzję rządu za wywołanie szkodliwej dla firm niepewności; niektórzy Indianie cytowani w mediach mówią wręcz, że władze próbują im „znów dyktować”, co mają robić. Z drugiej strony są organizacje ochrony przyrody i część Indian, która uważa, że farmy łososi należy zamknąć w obiecanym pierwotnie terminie. Agencja The Canadian Press cytowała wypowiedzi przedstawicieli ponad 100 indiańskich społeczności w Kolumbii Brytyjskiej, zrzeszonych w organizacji First Nations Wild Salmon Alliance, że większość Indian sprzeciwia się hodowli łososi w otwartych oceanicznych zagrodach.

bm

Reklama