93-letni Shatner, aktywny w mediach społecznościowych, umieścił na platformie X 90-sekundowe nagranie wideo, w którym sprzeciwia się przedłużaniu funkcjonowania hodowli łososia w zagrodach z siatek w wodach Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej.
„Jak wiadomo, my, Kanadyjczycy, jesteśmy najmilszymi, najgrzeczniejszymi ludźmi na ziemi. (...) Ale kiedy zagrażacie naszemu p...mu dzikiemu łososiowi, dostajecie właśnie to! Nie bądź (tu emotikon oberżyny) (…) i powiedz: 'farmy łososia, odp...lcie się'”
- mówi aktor w „wiadomości dla Kanady od Williama Shatnera”.
W filmie mówi o szkodach dla środowiska spowodowanych przemysłową hodowlą łososia w oceanie i podkreśla, że w obliczu tej sytuacji nie może dłużej być miły. Do widzów rzuca „powtarzajcie za mną” i zaczyna pełną wulgaryzmów tyradę. Przekleństwa zostały zagłuszone zarówno w wypowiedziach Shatnera, jak i innych uczestników nagrania, w tym w podpisie podłożonym pod ujęcia ryczącego niedźwiedzia.
🤔 You know, we Canadians are the nicest, politest people on Earth...😇
— William Shatner (@WilliamShatner) June 20, 2024
...things change. however when you threaten our f***ing wild salmon!!! 🤬
You get THIS! 👉🏻🖕🏼.
Don't be a 🍆 be an 😇 and say #FckOffFishFarms #FOFF!
Much Love, Bill the proud Canadian ❤️ pic.twitter.com/jhUcG3CM7a
Nagranie jest częścią kampanii prowadzonej przez proekologiczną grupę Pacific Wild.
Zgodnie z zapowiedziami rządu Kanady z 2019 r. hodowle łososi w oceanie miały być zamknięte i przeniesione na ląd do 2025 r., ale w środę ministra rybołówstwa Diane Lebouthillier ogłosiła, że wodne farmy będą mogły pozostać w oceanie do 2029 r. po odnowieniu licencji w ramach „odpowiedzialnego i realistycznego” odchodzenia od tego rodzaju hodowli.
Przemysł hodowlany i ci Indianie, którzy uczestniczą w tym biznesie, uznali decyzję rządu za wywołanie szkodliwej dla firm niepewności; niektórzy Indianie cytowani w mediach mówią wręcz, że władze próbują im „znów dyktować”, co mają robić. Z drugiej strony są organizacje ochrony przyrody i część Indian, która uważa, że farmy łososi należy zamknąć w obiecanym pierwotnie terminie. Agencja The Canadian Press cytowała wypowiedzi przedstawicieli ponad 100 indiańskich społeczności w Kolumbii Brytyjskiej, zrzeszonych w organizacji First Nations Wild Salmon Alliance, że większość Indian sprzeciwia się hodowli łososi w otwartych oceanicznych zagrodach.