Ekspozycję, która przybliży afrykański teatr lalek, będzie można zobaczyć w maju i czerwcu w Galerii Bielskiej BWA – poinformowała instytucja. Zaprezentowane na niej zostaną lalki pochodzące z kilkunastu krajów Czarnego Lądu.
- Afrykańskie lalki przybierają zróżnicowane formy i rozmiary - od niewielkich do ogromnych, obsługiwanych przez kilku lalkarzy. (...) Animuje się je rękoma, palcami u nóg, nosząc na głowie, ramionach lub przed sobą, niczym tarczę – podkreśliła kurator wystaw Ewa Prądzyńska.
Jak zaznaczyła, lalki poprzez swoje zdolności do ożywania, „są nieustannie zawieszone pomiędzy życiem a śmiercią i odgrywają istotną rolę w wielu rytuałach”.
- Biorą udział w rozstrzyganiu lokalnych konfliktów, pomagają wydawać wyroki, występują w obrzędach wróżbiarskich, służą pomocą w przepowiadaniu przyszłości. Pełnią ważną funkcję w magii terapeutycznej, rytuałach inicjacyjnych, kulcie przodków, obrzędach pogrzebowych, kultach płodności. Pomimo tego bogactwa rytualnych zastosowań, służą też zwykłej rozrywce – wskazała.
Kurator podała, że afrykański teatr lalek jest zupełnie innym zjawiskiem niż europejski.
- Repertuar lalkarzy afrykańskich nie ma wyraźnej formy dramatycznej. Przedstawienia stanowią przeważnie krótkie scenki, łączące w sobie taniec i muzykę. Często są całkowicie spontaniczne i nieprzewidywalne – wyjaśniła.
Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA zaprezentowane zostaną lalki m.in. z Mali, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Ghany, Tanzanii, Kamerunu, Gabonu i Konga. Stanowią one część kolekcji, którą Muzeum Narodowemu w Szczecinie podarowali znawcy afrykańskiego teatru lalek Oleńka Darkowska-Nidzgorska i Denis Nidzgorski-Gordier.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 maja. Ekspozycja będzie towarzyszyła XXVIII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej, jednemu z najważniejszych wydarzeń sceny lalkowej w Europie. W Galerii Bielskiej BWA zobaczyć ją będzie można do 17 czerwca.
Galeria poinformowała, że wystawa zostanie udostępniona już 19 maja podczas Nocy Muzeów w Bielsku-Białej. Oprowadzi po niej kurator Ewa Prądzyńska, a późnym wieczorem zorganizowane zostaną warsztaty artystyczne.