Czwarta edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku dobiegła końca. Kapituła plebiscytu w składzie: Marek Łaziński (UW), Bartek Chaciński (Polityka), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) i Anna Ewa Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), na podstawie liczby oddanych głosów uznaje, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 został rzeczownik: ALTERNATYWKA, jako „dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach”. Drugie miejsce zajął rzeczownik JESIENIARA, czyli „miłośniczka jesieni”. Trzecie miejsce zajął rzeczownik ELUWINA – powitanie, efekt przekształcenia słowa halo/elo - czytamy na stronie internetowej PWN.
Za najciekawszą, najtrafniejszą i najbardziej obrazową definicję, kapituła plebiscytu uznaje poniższe wyjaśnienie znaczenia jesieniary:
Jesieniara to słowo określające osobę (mężczyznę bądź kobietę, jest to słowo bez przynależności płciowej) uwielbiającej porę roku jesień. Prawdziwe „jesieniary” charakteryzuje wykonywanie typowo jesiennych czynności, czyli siedzenia pod kocem w ciepłych ubrankach z gorącym kubkiem dowolnego napoju.
Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński.
Jaka jest definicja rzeczowników, na które wpłynęło najwięcej zgłoszeń? Co oznacza komentarz „OK, boomer”? Które słowo – zdaniem jury – zasługuje na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo słowa roku? Jak można nazwać „kilkugodzinne zbieranie się do wyjścia”, żegnanie się i pozostawanie, uparte powroty i niezdecydowanie?
Zachęcamy do lektury werdyktu oraz komentarzy jurorów plebiscytu