W Polsce mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją: im więcej samorządy terytorialne wydają na opiekę zwierząt, tym bardziej rośnie liczba bezdomnych psów i kotów – wskazał na briefingu prasowym w Krakowie prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Jak podkreślił, konieczne jest nie tylko znalezienie zwierzętom domu, ale i zapanowanie nad rozrodem.
Kontrole NIK wykazały, że ustawowy obowiązek kastracji i sterylizacji zwierząt realizowany jest tylko w jednej trzeciej gmin. NIK rekomenduje gminom, by nie tylko zawierały umowy z hyclami na dostarczenie zwierząt do schroniska, ale by także dbały – m.in. nagłaśniając problem w mediach społecznościowych - o dobre systemy adopcyjne.
- Jeżeli nie zapanujemy nad niechcianym rozrodem zwierząt, to ilość bezdomnych zwierząt zawsze będzie większa niż tych, którzy mogliby być z nowymi, kochającymi właścicielami
– powiedział Kwiatkowski dodając, że w niektórych państwach Europy to nie pies czy kot czekają na kochającego właściciela, ale to człowiek czeka na zwierzę, które będzie mógł przygarnąć ze schroniska.
Zaapelował także, aby gminy interesowały się losem zwierząt, nawet jak te trafią do schroniska, ponieważ kontrole NIK wykazały, i skierowały sprawy do prokuratury, że w Polsce dochodzi o tzw. "adopcji donikąd" – np. gmina za określoną kwotę przekazuje bezdomne zwierzę do schroniska, ale nie interesuje się losem zwierzęcia.
- Były przypadki, kiedy składaliśmy zawiadomienie do prokuratury, ponieważ system "adopcji donikąd" ukrywał uśmiercanie zwierząt – powiedział prezes NIK.
Podkreślał także ważną rolę czipowania, dzięki któremu łatwiej odnaleźć właściciela zaginionego futrzaka.
- Właściwa opieka nad zwierzętami będzie lepsza dla zwierząt i tańsza dla obywateli – podkreślał prezes NIK.