10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Jak się leczyć? Całościowe spojrzenie na człowieka

Wielu zadaje sobie to pytanie.

Unsplash
Unsplash
Wielu zadaje sobie to pytanie. Powody są różne, najczęściej chodzi o zniechęcenie bezradnością lekarzy, nieskutecznością prowadzonych terapii, skutkami ubocznymi zażywania leków.

Często przyczyna naszych problemów tkwi w niewłaściwym podejściu do człowieka w czasie leczenia. Już w starożytnej Grecji lekarze nie byli tylko specjalistami od chorób, ale prawdziwymi mędrcami i filozofami. Leczenie polegało na równoczesnym oddziaływaniu na psychikę i ciało. Lekarz przez własny przykład dawał pacjentowi wskazanie na temat zdrowego stylu życia (posty, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna). Za czasów Hipokratesa (460–377 p.n.e.) w procesie leczenia szczególną uwagę zwracano na dietę, na drugim miejscu były naturalne leki, na ostatnim chirurgia, jako najbardziej inwazyjny środek. Człowiek jest całością i skuteczne leczenie powinno zawsze zakładać integralne podejście do ludzkiego organizmu.

Postęp w medycynie to długi proces. Cieszy, że wielu lekarzy w coraz większym stopniu używa leków naturalnych, ziół i innych środków opartych na naturalnych składnikach.

Wydaje się, że stopniowo coraz bardziej doceniane jest tzw. holistyczne czyli całościowe spojrzenie na człowieka i jego zdrowie. Podczas leczenia zamknięcie się tylko w jednej wąskiej dziedzinie specjalizacji medycznej bez oglądu całego organizmu to kardynalny błąd, bo poszczególne narządy są ze sobą ściśle powiązane i choroba może być spowodowana różnymi przyczynami.

Nie należy sztuczne oddzielać sfery psychiczno-duchowej od fizjologii: wiele chorób i dolegliwości somatycznych ma podłoże psychiczne, a z kolei każda choroba somatyczna mocno wpływa na psychikę.

Optymalną sytuacją jest, gdy lekarz potrafi łączyć dużą wiedzę z zakresu psychiatrii czy psychologii z inną specjalizacją, np. kardiologią.

Klasyczna medycyna za mało docenia wpływ diety i aktywności ruchowej na zdrowie i nie traktuje jej jako skutecznych i pełnoprawnych metod terapii. Wiedza lekarzy powinna obejmować podstawy dietetyki, informację na temat wpływu odżywiania na powstawanie chorób cywilizacyjnych, na temat leczenia dietą i postem.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#holistyczne #zdrowie #leczenie

BS