10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Zacznij od Bacha. Kulturalna mapa letnich festiwali organowych

Koncerty organowe cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród meloma- nów, którzy przybywają posłuchać znakomitych organistów i twórczości kompozytorów z różnych epok. Nie dziwi zatem, że dziś mapa Polski usiana jest festiwalami i koncertami na tym królewskim instrumencie. Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd ciekawych imprez w sezonie letnim.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. PIxabay

Muzyka organowa od stuleci rozbrzmiewa w świątyniach. Źródła podają, że już w XIV w. grano na organach w Krakowie, Płocku czy Kętach. W 1957 r. zorganizowano w Gdańsku-Oliwie pierwszy w Europie Międzynarodowy Festiwal Organowy. Z czasem zaczęto organizować kolejne. Dziś mapa Polski usiana jest festiwalami i koncertami, które obok doznań muzycznych przybliżają historię świątyń, bogactwo ich architektury, rzeźby i malarstwa.

Jednym z najbardziej znanych wydarzeń jest wspomniany Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku Oliwie, który odbywa się już po raz 62. Koncertów można posłuchać w każdy wtorek i piątek (do 27 sierpnia) o godz. 20. Wieloletnia tradycja, urzekający dźwięk organów, wysoki poziom wykonawców oraz piękno katedry oliwskiej to wizytówka festiwalu. W katedrze zainstalowano ekran multimedialny, na którym można obserwować grającego artystę. W najbliższy piątek wystąpi Jürgen Wolff.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy archikatedry” w Warszawie zaliczany jest do najpoważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest kierownikiem artystycznym wydarzenia. Koncerty odbywają się w niedziele o godz. 16 (do 22 września) w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). W koncercie inauguracyjnym w najbliższą niedzielę wystąpi jeden z najbardziej doświadczonych belgijskich wirtuozów Eric Hallein.

Do 29 lipca potrwa 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku. W poniedziałkowe wieczory można posłuchać wybitnych muzyków grających na słynnych barokowych organach, pochodzących z końca XVII w. Instrument wraz z bazyliką i klasztorem znajduje się na liście Narodowych Pomników Historii.

Mariacki Festiwal Organowy to nie tylko muzyczne wieczory w najsłynniejszym kościele Krakowa, lecz także ponadczasowy dialog epok oraz konfrontacje wspólnego brzmienia organów z różnorodnym instrumentarium (wliczając ludzki głos). Wydarzenie potrwa od 16 lipca do 8 sierpnia. Wczoraj z kolei ruszył 31. Międzynarodowy Festiwal Organowy „Johann Sebastian Bach” w Łowiczu. Koncerty będą się odbywały w katedrze na Starym Rynku we wtorki do 27 sierpnia.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

#Bach #festiwal organowy #Eric Hallein #Jürgen Wolf

Anna Krajkowska