Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Wyniki badań mózgu Piłsudskiego – unikatowa dokumentacja!

Unikatową, owianą nimbem tajemnicy, dokumentację z pośmiertnych badań mózgu marszałka Józefa Piłsudskiego, zaprezentuje w piątek publicznie Książnica Cieszyńska, w której zbiorach to dzieło się znajduje.

Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. w warszawskim Belwederze. Jego ciało spoczęło w krypcie wawelskiej, a serce w Wilnie.

Mózg, zgodnie z wolą zmarłego, przeznaczony został do celów naukowych, co wiązać można z ówczesną popularnością badań neuroanatomicznych mających na celu odkrycie zależności pomiędzy wielkością i budową mózgów osób o wybitnych uzdolnieniach, a przejawami talentu.

– podała w komunikacie Książnica.

Preparat mózgu Marszałka został przekazany prof. Maksymilianowi Rosemu, najwybitniejszemu polskiemu neuroanatomowi, dyrektorowi Polskiego Instytutu Badań Mózgu w Wilnie.

Budowa mózgu odwzorowana została w formie czterech odlewów, wykorzystywanych następnie w prowadzonych w wileńskim Instytucie badaniach, a także udokumentowana na doskonałej jakości fotografiach. Badania nie zostały jednak doprowadzone do końca. Przerwał je wybuch wojny. W niewyjaśnionych okolicznościach zaginął preparat mózgu, wszystkie wykonane odlewy i klisze fotograficzne.

– napisano.

Efekty początkowego etapu badań zostały jednak udokumentowane w wydanej drukiem w 1938 r. publikacji „Mózg Józefa Piłsudskiego/Le cerveau de Joseph Piłsudski. Cz. 1”. Zawiera ona detaliczny opis mózgu wraz z dokumentacją fotograficzną.

Wydawnictwo miało unikatowy charakter. Przeznaczone było dla nielicznych wybranych osób i instytucji. Do dziś nie wiadomo, w ilu egzemplarzach zostało wydrukowane. Nakład z pewnością nie przekroczył jednak kilkudziesięciu sztuk. Obecnie znanych jest zaledwie kilkanaście egzemplarzy, z których jeden znajduje się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej.

 

 



Źródło: dzieje.pl

#dokumentacja badań #Książnica Cieszyńska #Piłsudski #mózg

Magdalena Łysiak