Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Wybrano hasło przewodnie 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w dniach 7-8 i 14-15 września. Właśnie ogłoszono hasło przewodnie – „Polski splot”. Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów. Wydarzenia w ramach EDD będą przybliżać uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli. Czytany wprost umożliwia organizację wydarzeń związanych np. z modą polską, krawiectwem, rzemiosłem, tradycjami tkackimi, a co za tym idzie zakładami przemysłowymi.

Jak powstaje dzwon - oprowadzanie po ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie.  EDD 2018
Jak powstaje dzwon - oprowadzanie po ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie. EDD 2018
fot. Sławomir Mielnik, archiwum EDD

Materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, to istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym. Temat dziedzictwa niematerialnego warto podjąć również w kontekście wybrania Polski na wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na kadencję 2018-2019 jak również pierwszego polskiego wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Motyw splotu symbolizujący proces jednoczenia, budowy jest także okazją do poświęcenia uwagi architekturze funkcjonalnej powstałej w okresie II RP. Architekci, urbaniści niczym tkacze „pletli” kraj od podstaw, odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta, budując siedziby nowych instytucji. Architektura niepodległej to śmiałe realizacje takie jak np. Drapacz Chmur w Katowicach, gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni czy tzw. Szklany Dom w Warszawie.

 

 



Źródło: edd.nid.pl, Narodowy Instytut Dziedzictwa

#27. Europejskie Dni Dziedzictwa #Polski splot #hasło EDD 2019 #niepodległa #NID

Magdalena Łysiak