Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Startuje festiwal Chopin i jego Europa

36 koncertów w najważniejszych salach koncertowych Warszawy odbędzie się w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja skupia się na dwóch rocznicach – ubiegłorocznym jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości oraz świętowanej obecnie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej. Dlatego dominantą wydarzenia staną się tym razem wątki operowe.

Festiwal "Chopin i jego Europa" zabrzmi po raz 15.
Festiwal "Chopin i jego Europa" zabrzmi po raz 15.
fot. mat.pras.

W dniach 14.08 - 1.09  odbędzie się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Oprócz znakomitych dzieł patrona wydarzenia melomani będą mieli okazję usłyszeć w tym roku utwory Moniuszki oraz budujące dla nich kontekst kompozycje twórców polskich i europejskich. Jednym z głównych wydarzeń będzie koncert „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale”.

Publiczność zostanie zaproszona do włączenia się w tańce i przyśpiewki, a „popularnonaukowy pokaz elektrostatyczny z wykorzystaniem generatora Van de Graaffa pozwoli na własnej skórze doświadczyć eksperymentów wykorzystanych przez Bardosa do zadziwienia krakowiaków i górali oraz zrozumieć prawa elektrostatyki, których znajomość sprawiła, że nie doszło do bratobójczej walki” – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia w Filharmonii Narodowej, a już następnego dnia, specjalnie dla młodych melomanów, w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, koncert edukacyjny: najpiękniejsze fragmenty „Krakowiaków i górali”, z opowieściami i komentarzami prowadzących i samych muzyków.

Podczas festiwalu zabrzmią też wykonania koncertowe „Flisa” oraz „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, jak również „Korsarza” Giuseppe Verdiego. Ciekawie zapowiada się opera „Solaris”, którą skomponował Dai Fujikura na podstawie powieści Stanisława Lema. 18 sierpnia słuchacze będą mieli możliwość poznania fragmentów tej 4-aktowej opery w wykonaniu połączonych orkiestr Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Tatsuyi Shimono. W trakcie koncertu zatytułowanego symbolicznie „Muzyką dla pokoju” zabrzmią także utwory polskich kompozytorów: „Bajka” Stanisława Mo-niuszki, „A Procession for Peace” Andrzeja Panufnika oraz „Tren – ofiarom Hiroszimy” Krzysztofa Pendereckiego.

Jak co roku na festiwalu nie zabraknie gwiazd światowej pianistyki. To tacy wirtuozi instrumentalistyki i trium-fatorzy konkursów muzycznych, jak: Kevin Kenner, Nelson Freire, Evgeni Bozhanov, Janusz Olejniczak, Eric Lu, Charles Richard Hamelin, Dmitry Ablogin, Yulianna Avdeeva, czy Tomasz Ritter, utalentowany, młody pianista, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Dla słuchaczy, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniach festiwalu, zaplanowano streamingi na oficjalnych kan-łach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz transmisje w Programie Drugim Polskiego Radia. Szczegóły na portalu Festiwal.nifc.pl.

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

#Stanisław Moniuszko #Fryderyk Chopin #Chopin i jego Europa

Anna Krajkowska