Edward Wittig uczył się w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu pod kierunkiem Tautenheima, a następnie pojechał do Paryża, do słynnej École des Beaux-Arts. Tam studiował w pracowni Madeleine Jouvray, uczennicy Auguste’a Rodina i Luciena Schnegga. W latach 1914-1920 był profesorem Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. Należał m.in. do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, współtworzył ugrupowanie Rytm.
Przed wojną był niezwykle popularnym rzeźbiarzem. Zrealizował szereg zamówień państwowych m.in. Pomnik Peowiaków, który stał przed gmachem Zachęty w Warszawie. Zaginiony w czasie II wojny światowej pomnik został zrekonstruowany w 1999 r.
Innym niezwykłym dziełem Wittiga jest Pomnik Lotnika. Uroczystego odsłonięcia dokonano w 1931 r. na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Zniszczony przez Niemców w 1940 r. został zrekonstruowany przez Alfreda Jesiona i ustawiony w 1968 r. przy Alei Żwirki i Wigury.
W 2001 r. Warszawa wzbogaciła się o jeszcze jeden monument powstały według projektu Wittiga. To pomnik Juliusza Słowackiego na Placu Bankowym, w miejscu usuniętego w 1989 r. pomnika Feliksa Dzierżyńskiego. Klasycyzującą figurę poety spowitą w bogatą draperię odlano w brązie na podstawie zachowanego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie gipsowego modelu wykonanego przez artystę w 1932 r. z myślą o pomniku dla Lwowa.
arch.warszawa.1939.pl
Sanitariusz – prezentowany obecnie na stronie MKiDN – upamiętnia członków służby zdrowia poległych w walkach za ojczyznę. Tych, którzy ponieśli śmierć w czasie I wojny światowej, wojny bolszewickiej w 1920 r., ale także powstań narodowowyzwoleńczych czy walk w czasach napoleońskich. Monument miał stanąć przed gmachem Ministerstwa Spraw Wojskowych przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Środki na jego budowę pochodziły z dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. We wrześniu 1939 r. grupa rzeźbiarska została wykonana jako odlew w brązie. Przetrwał wojnę, ale… zaginął w 1946 r. w Krakowie.