Dlaczego Narodowe Centrum Kultury zdecydowało się wesprzeć ten projekt?
To bardzo ważna płyta. Nie tylko dlatego, że jest efektem pracy znakomitych artystów, ale przede wszystkim dlatego, że mówi o czymś trudnym, mianowicie o tej mrocznej rzeczywistości niemieckiego ludobójstwa na narodzie żydowskim oraz o heroizmie Polaków ratujących uciekinierów z getta przed zagładą. To jest rzecz nadrzędna, zwłaszcza że często zapomina się o Polakach, którzy tak wiele dobrego uczynili.
No właśnie, czerpiąc przykład z ostatnich dni, widać, że relacje polsko-żydowskie nadal stanowią duże wyzwanie, a rola Polaków w ratowaniu Żydów nie jest dostatecznie eksponowana. Czy tego typu inicjatywy - jak ta płyta i koncert dają szansę na zbudowanie spójnej polityki historycznej w tej kwestii?
Myślę, że to ważny krok i każdy z nas powinien postarać się dołożyć cegiełkę do szukania tych stycznych w ramach porozumienia. Pomysł Darka Malejonka, który zyskał wsparcie NCK, jak i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którego to środków został sfinansowany, jest czymś bardzo interesującym, bo angażuje wybitne artystki, a zatem ludzi kultury. Myślę, że to ciekawa alternatywa dla narracji niektórych polityków, nastawiona przede wszystkim na porozumienie, a nie epatowanie różnicami. Poza tym, relacje polsko-żydowskie nigdy nie były lepsze niż w ostatnich latach, także dzięki bezpośrednim staraniom premiera Piotra Glińskiego i wiceministra Jarosława Sellina. I choć od kilku dni jesteśmy świadkami poważnych zawirowań, to właśnie kultura i sztuka łagodzą nieporozumienia, łączą ludzi i przeciwdziałają konfliktom.
Projekt Dariusza Malejonka to zaledwie jedna z wielu inicjatyw, które wspiera Narodowe Centrum Kultury. Jakie plany ma NCK na 2018 rok?
Głównym motywem są oczywiście obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Realizujemy w związku z tym wiele projektów, które mają podkreślić znaczenie i symboli narodowych i muzyki, która dotyczy kwestii niepodległościowych. Nie zapominamy jednak też o wydarzeniach bieżących - takich jak projekt Kultura Dostępna, współorganizowane z Kancelarią Prezydenta RP Narodowe Czytanie czy Wschód Kultury, jak również wiele programów dotacyjnych. Korzystając z okazji, zachęcam do zainteresowania się programem Kultura - Interwencje, którego koncepcja została oparta na założeniu, że uczestnictwo w kulturze sprzyja podnoszeniu kompetencji społeczeństwa. Wnioski w ramach projektu można zgłaszać jeszcze do 14 lutego. Po szczegóły zapraszam na stronę www.nck.pl.
NIE PRZEGAP: Koncert promujący album "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” odbędzie się w czwartek 1 lutego o godz. 20:00 w warszawskim Teatrze Palladium (ul. Złota 7/9). Zapraszamy!