Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Polskie pamiątki w Padwie

W bazylice świętego Antoniego w Padwie znajduje się Kaplica Polska, a w niej liczne pamiątki pozostawione lub ufundowane przez Polaków, którzy od wieków przyjeżdżali do tego uniwersyteckiego miasta, zarówno w celach naukowych, religijnych jak i turystycznych. Ołtarz i kryptę w kaplicy zaprojektował padewski rzeźbiarz Cesare Bovo. Uroczystość jej poświęcenia odbyła się w 1607.

Malowidła Tadeusza Popiela w kaplicy padewskiej
Malowidła Tadeusza Popiela w kaplicy padewskiej
mnk.pl

Od 2017 roku w kaplicy prowadzone były prace konserwatorskie i dokumentacyjno-badawcze, które wykonywało krakowskie Muzeum Narodowe pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki Elżbiety Lenart. Dziś odbędzie się poświęcenie odrestaurowanej Kaplicy Polskiej pod wezwaniem św. Stanisława. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele włoskiej Polonii, a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski.

Na uniwersytecie padewskim, założonym w 1222 roku, studiowało wielu Polaków, o wiele więcej niż na innych uczelniach w Italii. Studia w Padwie miały wysoki poziom nauczania. Wykładano tu m.in. filozofię, medycynę, matematykę, astronomię i prawo. Polacy w Padwie byli również profesorami, a nawet rektorami. Studiowali tam m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski. Od końca XVI wieku przy uniwersytecie działało polskie bractwo.

Liczne pamiątki tej wielowiekowej polskie obecności znajdują się w murach uczelni, a także w Kaplicy Polskiej w bazylice świętego Antoniego, znajdującej się za głównym ołtarzem. Kaplicę pod koniec XIX wieku ozdobił freskami Tadeusz Popiel, uczeń Jana Matejki. Dekoracje te powstały w czasie renowacji wnętrza bazyliki dzięki zaangażowaniu ojca Jana Warchała, penitencjariusza polskiego w bazylice i architekta Camillo Boito, syna hrabiny Józefiny Radolińskiej i włoskiego malarza Silvestro Boito.

W ołtarzu znajduje się wizerunek świętego Stanisława namalowany przez Popiela na płótnie. Na malowidłach widnieją wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej i Ostrobramskiej w otoczeniu aniołów oraz świętych i błogosławionych związanych z historią Polski. Artysta namalował św. Kingę, św. Kazimierza, św. Wojciecha, św. Jana Kantego, św. Jadwigę Śląską. Ponadto widnieje tam herb Polski, Litwy i Rusi, a także postacie św. Jozafata Kuncewicza, św. Jana z Dukli, św. Stanisława Kostki i św. Jacka Odrowąża. Na błękitnym sklepieniu z gwiazdami znajduje się herb Rzeczypospolitej, a także oraz herby polskich miast i regionów. W kaplicy znajduje się też m.in. popiersie króla Jana III Sobieskiego, tablica dedykowana księdzu Ignacemu Skorupce czy tablica przypominająca walki II Korpusu Polskiego we Włoszech.

 



Źródło: dzieje.pl, mnk.pl

#Padwa #bazylika #Kaplica Polska #konserwacja #Muzeum Narodowe w Krakowie #MKiDN

Magdalena Łysiak