Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Kartoteka Gestapo ujawniona

Archiwum Państwowe w Opolu udostępniło na portalu szukajwarchiwach.pl kartotekę niemieckiej tajnej policji państwowej – Gestapo. Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu powiedziała, że w opolskich zbiorach znajdują się tysiące dokumentów wytworzonych przez hitlerowską tajną policję Gestapo, która skrupulatnie zbierała wszystkie informacje dotyczące nie tylko organizacji polskich, ale i wszystkich aspektów życia osób podejrzewanych o propolskie sympatie.

Po lewej SS-Oberführer Emanuel Schäfer, szef Gestapo w Obolus
Po lewej SS-Oberführer Emanuel Schäfer, szef Gestapo w Obolus
unknown bulgarian official - http://www.lostbulgaria.com/pic2/4446.jpg

Na specjalnych fiszkach pracownicy Gestapo odnotowywali każdy sygnał świadczący o kontaktach obywateli III Rzeszy z Polską. Są tu zarówno informacje o przynależności do Związku Polaków w Niemczech, uczestnictwie w pielgrzymkach do Częstochowy, a nawet skorzystaniu przez dzieci z zaproszenia do udziału w wypoczynku wakacyjnych w Polsce, jakie organizowała żona prezydenta Polski.

– powiedziała Starczewska-Wojnar.

Jak wynika z opracowań historyków z Instytutu Śląskiego w Opolu, źródłem informacji gestapowców często byli nauczyciele, członkowie niemieckich organizacji społecznych, w tym młodzieżowych, którzy dobrowolnie donosili na swoich sąsiadów podejrzewanych o kontakty z Polską lub Polakami. Żeby znaleźć się w kręgu zainteresowania Gestapo wystarczyło wzięcie kredytu w polskim banku.

Dane z kartoteki opolskiego Gestapo posłużyły do przygotowania list, na podstawie których w drugim tygodniu września 1939 roku, aresztowano wielu Polaków mieszkających w rejencji opolskiej. W ramach tzw. Septemberaktion aresztowano ponad trzystu działaczy polonijnych. Większość z nich została przewieziona do niemieckich obozów koncentracyjnych.

Ślady tych wydarzeń można obejrzeć na dostępnych w AP Opole mikrofilmach z ksiąg więziennych.

 



Źródło: dzieje.pl

#Opole #kartoteka Gestapo #aresztowania #sympatie propolskie #Niemcy

Magdalena Łysiak