Archeolodzy z Uniwersytetu Stavanger odkryli srebrny skarb Wikingów na zboczu góry w Årdal. To cztery misternie ozdobione srebrne bransoletki z IX wieku. Znaleziono je podczas wykopalisk na farmie Tårn Sigve Schmidta, który chciał zbudować nową drogę na swojej posesji, więc zgłosił swój zamiar archeologom terenowym Mari Krogstad Samuelsen i Ola Tengesdal Lygre. Co ciekawe najpierw myślano, że w ziemi tkwi... druciany zwój, jakich pełno na farmach całego świata.
Kiedy jednak zobaczyłem, że spod ziemi wyłania się srebrny kolor, zdałem sobie sprawę, że znaleźliśmy coś ekscytującego – mówił Lygre.
Miejsce, w którym znaleziono skarb, było według badaczy dużą farmą Wikingów, z wieloma budynkami dla ludzi i zwierząt. Prace wykopaliskowe ujawniły pozostałości garnków ze steatytu, nitów, ostrzy noży i kamieni do ostrzenia, wszystkie wskazujące na tętniącą życiem osadę. Srebrne bransoletki zostały schowane pod czymś, co prawdopodobnie było małym domkiem niewolników. Są one podobne do tych odkrytych w Hjelmeland w 1769 roku, co prowadzi do spekulacji, że między tymi dwoma znaleziskami może istnieć związek. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby to potwierdzić.
To wyjątkowe znalezisko, ponieważ bardzo rzadko znajdujemy takie obiekty dokładnie tam, gdzie zostały umieszczone – wyjaśnia główny archeolog Demuth. Większość srebrnych przedmiotów z czasów Wikingów zostało po prostu wyorane z pól. Archeolodzy uważają, że w tym wypadku bransoletki zostały ukryte przez kogoś, najprawdopodobniej podczas najazdu wroga, gdyż na farmie znaleziono ślady pożaru. Być może mieszkańcy zostali zmuszeni do ucieczki i postanowili ukryć swoje kosztowności.
Warto zauważyć, że srebro było rzadkim kruszcem w Norwegii w epoce Wikingów. Nie działały kopalnie srebra, więc sprowadzano je z zagranicy – kupowano lub rabowano. Blok ziemi zawierający bransoletki został przetransportowany do Muzeum Archeologicznego w Stavanger w celu dalszych badań. Konserwatorzy używają obecnie promieni rentgenowskich do zbadania skarbca i przeprowadzą pobieranie próbek gleby, aby ustalić, czy bransoletki były pierwotnie owinięte w tkaninę.
Dyrektor muzeum Ole Madsen wyraził swoje podekscytowanie znaleziskiem:
To absolutnie fantastyczne znalezisko, które daje nam całkowicie unikalną wiedzę na temat jednej z najbardziej spektakularnych epok w historii Norwegii.