Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Neandertalczycy nigdy tak naprawdę nie wymarli

Kiedy przodkowie współczesnego człowieka po raz pierwszy przybyli na kontynent europejski (ok. 42 500 lat temu), neandertalczycy nigdzie się nie wynieśli ani nie zostali wymordowani, jak sugerowały niektóre wcześniejsze badania. Oba gatunki koegzystowały ze sobą kilka tysięcy lat, nim ostatecznie homo neanderthalensis zniknęli z powierzchni ziemi. Taki jest wniosek trójki naukowców z Uniwersytetu w Leiden w Holandii i Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, którzy zastosowali unikalną metodę modelowania znaną jako optymalna estymacja liniowa, aby dokładniej określić, kiedy neandertalczycy faktycznie żyli w Europie Zachodniej. Archeolodzy badali dowody zebrane z wielu wykopalisk we Francji i północnej Hiszpanii, gdzie znaleziono liczne artefakty ludzkie i neandertalskie.

Wyniki opublikowano Scientific Reports. Nie dostarczają one dowodów na to, że ludzie i neandertalczycy połączyli swój materiał genetyczny, jednak wcześniejsze badania dowiodły, że ludzki genom zawiera fragmenty DNA neandertalczyka, które mogły się tam znaleźć tylko wówczas, gdy oba gatunki się skrzyżowały. Najnowsze badania pokazują, że w DNA człowieka z Europy i Azji jest od jednego do dwóch procent DNA neandertalczyków, brak natomiast tego DNA u ludzi pochodzących z Afryki.

Krąg w jaskini ułożony przez Neandertalczyków

Dr Igor Djakovic, z wydziału archeologii Uniwersytetu w Leiden i główny autor artykułu przyznał, że ludzie i neandertalczycy „spotykali się i krzyżowali w Europie, ale nie wiadomo, w których konkretnych regionach to się wydarzyło”. Naukowcy zmagali się również z określeniem dokładnych lat, w których ludzie i neandertalczycy w Europie żyli jednocześnie, i to właśnie było przedmiotem badań. Zebrano wyniki datowania radiowęglowego powiązane z 56 artefaktami pobranymi z 17 stanowisk archeologicznych we Francji i północnej Hiszpanii. Połowa z tych artefaktów była powiązana z neandertalczykami, a drugą połowę pozostawili ludzie. Przedmiotowe artefakty obejmowały szczątki szkieletów obu gatunków, a także różne rodzaje narzędzi, w tym charakterystyczne kamienne noże, które prawdopodobnie zostały wykonane przez neandertalczyków. Ten okres czasu jest „związany z istotnymi przemianami w sposobie, w jaki ludzie zaczęli wytwarzać kulturę materialną, czyli narzędzia i ozdoby” – wyjaśnił Djakovic. Zauważono także zdecydowaną zmianę w rodzajach artefaktów wytwarzanych przez neandertalczyków, które zaczęły przypominać narzędzia i przybory wykonane przez ludzi.

Narzędzia neandertalskie

Kiedy połączy się tę wiedzę z tym, że większość ludzi ma neandertalskie DNA – można uznać, że w pewnym sensie, Neandertalczycy nigdy tak naprawdę nie wymarli” – dodaje Djakovic. Zamiast zostali raczej „skutecznie wchłonięci przez naszą pulę genów, gdzie nadal wywierają niewielki, ale realny wpływ na rozwój człowieka aż do dnia dzisiejszego”.

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#nauka o pochodzeniu cżłowieka #Neandertalczycy #DNA #homo sapiens

Magdalena Łysiak