Portrety w trójwymiarze właśnie zmarłych osób – utrwalały ostatni ziemski wizerunek wielkich postaci w historii świata. Były zdejmowane już w czasach starożytnych. Grecy wykonywali je z wosku, jednak nie służyły wtedy żywym, były składane wraz ze zmarłym do grobu. do tworzenia masek pośmiertnych. W średniowieczu służyły raczej jako ozdoba i wspomnienie zmarłego w bibliotekach, muzeach czy na uniwersytetach. Sporządzano je przeważnie dla władców, ale szybko zwyczaj ten przejęli wielmoże, szlachta i bogaci mieszczanie. Wreszcie zaczęto utrwalać w ten sposób wizerunki znakomitych osobistości – poetów, filozofów, dramaturgów, artystów.
Maski nadal fascynują ludzi. Podczas aukcji w Bonhams, w 2013 roku, słynny brytyjski dom aukcyjny sprzedał maskę pośmiertną francuskiego cesarza Napoleona Bonaparte za 260 tys. dolarów. Została wykonana przez chirurga Francisa Burtona z 66. Pułku Piechoty w Wielkiej Brytanii 7 maja 1821 roku, dwa dni po śmierci Napoleona na Świętej Helenie.
Tę woskowa pośmiertną maskę Olivera Cromwella zrobiono po zabalsamowaniu jego ciała. Cromwell zmarł 3 września 1658 roku w wieku 59 lat. Jego śmierć była spowodowana komplikacjami związanymi z malarią i kamicą nerkową.
Maska pośmiertna sir Izaaka Newtona, jednego z najbardziej wpływowych naukowców w historii świata, który zmarł we śnie w Londynie 20 marca 1727 roku. Miał 84 lata.
Tu zaś mamy współczesny odlew gipsowy ludzkiej twarzy, wykonany ze starożytnej formy odkrytej w piramidzie-świątyni Teti w Sakkarze, w Egipcie. Uważa się, że jest to twarz króla Teti, pierwszego króla Egiptu VI dynastii lub jednej z jego żon.
Malowana gipsowa maska pośmiertna Jamesa Bloomfielda Rusha, który 28 listopada 1848 roku zamordował Isaaca Jermy'ego (swego właściciela), a także zranił jego żonę i pokojówkę. Rush stał się znany jako „Zabójca we mgle” i z swą zbrodnię został powieszony 21 kwietnia 1849 roku. Jego maska pośmiertna była częścią zestawu głów frenologicznych znanych jako „rząd morderców”, zbieranych, by dowiedzieć się, czy mordercze zachowanie można rozpoznać po rysach czaszki.
Maska pośmiertna Marii Ludwiki Gonzagi, wykonana w 1667 roku. Maria była żoną dwóch ostatnich Wazów – kolejno Władysława IV i Jana Kazimierza, królową Polski i wielką księżną litewską. Uważana była za jedną z najbardziej wpływowych małżonek-królowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po śmierci przez trzy dni trumna z jej ciałem była wystawiona na Zamku Królewskim, a potem w kościele Wizytek. Została pochowana na Wawelu, z wyjątkiem serca, które zgodnie z wolą zmarłej zostało przekazane warszawskim wizytkom. Tam też znajduje się jej woskowa maska.
Maska pośmiertna Heinricha Himmlera znajduje się w Imperial War Museum w Londynie. Himmler był jednym z głównych architektów Holokaustu. Został schwytany przez Sowietów. W więzieniu popełnił samobójstwo rozgryzając ampułkę z cyjankiem potasu.
Szekspir zmarł 23 kwietnia 1616 roku w wieku 52 lat. Stało się to po miesiącu od podpisania testamentu, w którym napisano, że jest „w doskonałym zdrowiu”. Żadne współczesne źródło nie wyjaśnia, jak i dlaczego zmarł.