Dwa obrazy dołączyły do zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, uświetniając Galerię Malarstwa Polskiego – portrety Jana Klemensa Branickiego i Izabeli z Poniatowskich Branickiej. Najprawdopodobniej pochodzą one z XVIII w., ale mogły też powstać po śmierci Branickich. Nie wiadomo, kto był autorem obrazów, na pewno jednak był to artysta wysokiej klasy. Obrazy są dopracowane, co można zauważyć w detalach stroju Branickich oraz subtelnym namalowaniu twarzy i dłoni Izabeli.
Portrety powstawały w tym samym czasie i z myślą o powieszeniu ich obok siebie, są spójne pod względem kompozycji, stylu i kolorystyki. Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wkładowi własnemu do tego projektu zapewnionemu przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego obrazy zostały poddane pracom konserwatorskim.
muzeum.bialystok.pl
Muzeum Podlaskie kupiło portrety na monachijskiej aukcji w ubiegłym roku. Obrazy wylicytowano za 55 tys. euro. Według dyrektora muzeum Andrzeja Lechowskiego obrazy są bardzo cenne, gdyż niewiele jest w polskich zbiorach pamiątek po magnackiej parze; ich portrety rzadko też pojawiają się na aukcjach. Portret hetmana przedstawia go – jak powiedział Lechowski – „przy orderach”, natomiast Izabela trzyma otwartą książkę z wizerunkiem Stanisława Augusta Poniatowskiego (brata Izabeli). Obrazy można już oglądać z muzeum. W kwietniu 2019 roku w muzeum zostanie otwarta wystawa „W kręgu Branickich”.
muzeum.bialystok.pl
Przypomnieć trzeba, iż hetman Jan Klemens Branicki (1689-1771) był fundatorem Białegostoku, a jego małżonka Izabela z Poniatowskich Branicka (1730-1808) wielkim mecenasem kultury w tym mieście.