Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

1017 lat temu zakończył się Zjazd Gnieźnieński

Cesarz niemiecki Otton III pielgrzymując do grobu św. Wojciecha, został ugoszczony przez Bolesława Chrobrego.

wikipedia.pl
wikipedia.pl
Cesarz niemiecki Otton III pielgrzymując do grobu św. Wojciecha, został ugoszczony przez Bolesława Chrobrego. Przedstawił mu wówczas swoją ideę wielkiej, zjednoczonej Europy, w której skład wchodziły by Germania, Sclavinia (ziemie Słowian), Italia i Galia. Podczas spotkania z Bolesławem zdjął ze swej głowy cesarski diadem i nałożył go na skroń księcia, wręczył mu też kopię włóczni św. Maurycego, uznawanej za symbol władzy cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Chrobry zrewanżował się relikwiami św. Wojciecha. 

Bolesław przyjął go tak zaszczytnie i okazale, jak wypadało przyjąć króla, cesarza rzymskiego i dostojnego gościa. Albowiem na przybycie cesarza przygotował przedziwne wprost cuda; najpierw hufce, przeróżne rycerstwa, następnie dostojników rozstawił jak chóry, na obszernej równinie, a poszczególne, z osobna stojące hufce wyróżniała odmienna barwa strojów. A nie była to tania pstrokacizna, byle jakich ozdób, lecz najkosztowniejsze rzeczy, jakie można znaleźć gdziekolwiek na świecie [...]. Zważywszy jego chwałę, potęgę i bogactwo cesarz rzymski zawołał w podziwie: Na koronę mego cesarstwa, to co widzę większe jest niż wieść głosiła [...]. A zdjąwszy z głowy swej diadem cesarski, włożył go na głowę Bolesława na zadatek przemierza i przyjaźni [...] i za chorągiew tryumfalną dał mu w darze gwoźdź z krzyża Pańskiego wraz z włócznią św. Maurycego, w zamian za co Bolesław ofiarował mu ramię św. Wojciecha. I tak wielką owego dnia złączyli się przyjaźnią, że cesarz mianował go bratem i współpracownikiem cesarstwa i nazwał go przyjacielem i sprzymierzeńcem narodu rzymskiego – pisał w kronice Gall Anonim.

Najdonioślejszym efektem zjazdu było utworzenie pierwszej metropolii kościelnej w Polsce podległej wyłącznie papieżowi – metropolii gnieźnieńskiej. Na jej czele stanął brat św. Wojciecha – Radzim Gaudenty. Powołano też podległe Gnieznu biskupstwa w Krakowie z biskupem Popponem, w Kołobrzegu z biskupem Reinbernem, we Wrocławiu z biskupem Janem. 

O Zjeździe Gnieźnieńskim oraz wkładzie Polaków na przestrzeni dziejów w ideę zjednoczonej Europy będzie można przeczytać w artykule prof. Tomasza Panfila, w kolejnym wydaniu tygodnika "Gazeta Polska"

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Bolesław #Otton #Gniezno #zjazd