Na VIII Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który zakończył się w sobotę w Gdyni, dwa muzea zajmujące się historią polskiego podziemia niepodległościowego podpisały oficjalne porozumienie dotyczące współpracy.
W Warszawie w budynku aresztu śledczego na ul. Rakowieckiej powstaje właśnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Od połowy lat 40. oraz w latach 50. XX w. byli tu przetrzymywani, torturowani i mordowani członkowie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, a następnie osadzani więźniowie polityczni PRL. Otwarcie przewiduje się w roku 2019. Jeszcze w tym roku, o czym mówił w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" prof. Krzysztof Szwagrzyk, ruszą prace archeologiczne mające na celu odszukanie szczątków ofiar komunistycznego reżimu. Z kolei kompleks dawnego więzienia carskiego i aresztu śledczego UB w Ostrołęce będzie miejscem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Miesiąc temu rozstrzygnięto konkurs na scenariusz i koncepcję plastyczno-przestrzenną wystawy stałej, który wygrała krakowska firma ART FM.
Dyrektorzy obu muzeów – Jacek Pawłowicz z Warszawy i Jacek Karczewski z Ostrołęki – powiedzieli, że to oficjalne porozumienie jest w zasadzie formalnością, gdyż placówki współpracują ze sobą od dawna, a ich ekspozycje będą komplementarne.
Źródło: festiwalnnw.pl
#porozumienie #Wyklęci #żołnierze #Muzea
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ