Od 7 października na ekranach kin oglądać będziemy „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Do kluczowej roli Zosi poszukiwano odtwórczyni podczas castingów, które trwały prawie rok. Studentkę warszawskiej Akademii Teatralnej, urodzoną w 1992 roku w Suwałkach Michalinę Łabacz, wybrano spośród 250 kandydatek.
Nagrodzona niedawno na gdyńskim Festiwalu Filmowym za najlepszy debiut aktorka przyznała, że jeszcze przed realizacją filmu czytała wiele na temat Wołynia i uczyła się pilnie, jak i inni aktorzy, wołyńskiego dialektu.
Michalina jest zjawiskową, bardzo czujną aktorką, która ma to „coś”, co przykuwa uwagę
- stwierdził Arkadiusz Jakubik, grający w filmie Macieja Skibę, męża Zosi.
Jest to trudny film, ale czuję, że tworzymy razem coś niesamowitego. Trzeba mówić o takich rzeczach i trzeba pamiętać
- deklarowała młoda aktorka podczas pracy na planie.
Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka (Łabacz) ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec (Jacek Braciak) postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę (Jakubik), wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.
Obejrzyj:
Źródło: niezalezna.pl,Forum Film Poland
#wesele #Zlote Lwy #Dom zly #Michalina Labacz #Wojciech Smarzowski #Wolyn
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MJ