Giuseppe Garibaldi przez całe swe życie walczył o wolność czy to w swych rodzinnych Włoszech, czy we Francji, Brazylii i Urugwaju. Wspierał wszelkie dążenia niepodległościowe narodów. Na jego wezwanie, tuż po wybuchu Powstania Styczniowego, wyruszyła do Galicji grupa ochotników, aby walczyć pod wodzą pułkownika Francesca Nulla.
To Garibaldi zwrócił się 15 lutego 1863 r. do społeczeństw Europy z głośnym apelem „Nie opuszczajcie Polski”. Dzięki jego wsparciu powstała w Genui, przeniesiona później do Cuneo, Polska Szkoła Wojskowa.
Wszyscy jej wychowankowie wzięli udział w Powstaniu Styczniowym.
10 marca 2012 r. w Cuneo uroczyście odsłonięto na budynku dawnego Kolegium Świętego Franciszka tablicę upamiętniającą działalność Polskiej Szkoły Wojskowej. Napis na tablicy po polsku i włosku brzmi:
Od 26 kwietnia do 30 lipca 1862 roku mury Kolegium św. Franciszka gościły emigrantów z Polskiej Szkoły Wojskowej. Cuneo przyjęło ich szlachetnie i po bratersku pamiętając walkę Polaków u boku Włochów o wolność i zjednoczenie Włoch. W 150 rocznicę zjednoczenia mieszkańcy i Polacy pamiętają. Anno domini 2012.
Właśnie u boku Garibaldiego, w walce o niepodległość Włoch, brało udział wielu Polaków. Giuseppe Garibaldi doczekał całkowitego zjednoczenia Włoch.
Zmarł 2 czerwca 1882 r. Na jego pogrzeb przybyli licznie nie tylko przedstawiciele dworu, arystokracji i parlamentu, ale też weterani, którzy walczyli pod jego dowództwem.
Wszyscy Włosi opłakiwali swego bohatera.
Źródło: polskieradio.pl
#Garibaldi
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ