Przez ponad 65 lat miejsce pochówku „Mnicha” pozostawało nieznane. Zachowane materiały archiwalne sugerowały, że mógł on zostać pogrzebany na kieleckim cmentarzu Piaski. Zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka prowadząc rok temu prace archeologiczno-poszukiwawcze w kwaterze nr 6 ekshumował dwa pochówki, które poddano badaniom identyfikacyjnym. W 66 lat po zamordowaniu Ludwika Machalskiego, 10 kwietnia 2017 r. rodzina została poinformowana o jego odnalezieniu.
21 kwietnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił nazwiska 12 zidentyfikowanych ofiar represji komunistycznych, wśród nich był założyciel i dowódca zbrojnej organizacji niepodległościowej Ludwik Machalski „Mnich”. Tym samym przywrócono z totalnej, zbiorowej niepamięci nazwisko kolejnego Żołnierza Niezłomnego spośród tych, którzy w walce o suwerenną Polskę zapłacili najwyższą cenę – wolności i życia. 6 listopada w Staszowie godnie pochowamy „Mnicha” oddając mu cześć i hołd. Organizatorami uroczystości pogrzebowych są Wojewoda Świętokrzyski, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Burmistrz Miasta i Gminy w Staszowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja w Staszowie, Staszowski Ośrodek Kultury, organizacje i stowarzyszenia kombatanckie, wojsko i służby mundurowe.
Ludwik Machalski „Mnich”
Urodził się 23 sierpnia 1929 r. w Jaśle. Był syn Leopolda i Ludwiki z domu Bień, (siostry Adama Bienia – więźnia Łubianki, sądzonego w „procesie szesnastu”). Wiosną 1950 r. Machalski utworzył antykomunistyczną organizację, do której przystąpiło ok. 40 osób. Przeprowadzone akcje nastawione były na gromadzenie broni, a także pieniędzy potrzebnych na działalność konspiracyjną. Do najgłośniejszych dokonań „Mnicha” i jego ludzi należy napad na posterunek MO w Klimontowie 30 czerwca 1950 r. Władze komunistyczne zlikwidowały grupę „Mnicha” w sierpniu 1950 r. Machalski został aresztowany 17 sierpnia 1950 r. we własnym domu w Staszowie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 kwietnia 1951 r. w więzieniu w Kielcach.