Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

6 listopada pożegnamy Ludwika Machalskiego „Mnicha”, Niezłomnego, odnalezionego po 65 latach

Przez ponad 65 lat miejsce pochówku „Mnicha” pozostawało nieznane. Zachowane materiały archiwalne sugerowały, że mógł on zostać pogrzebany na kieleckim cmentarzu Piaski. Zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka prowadząc rok temu prace archeologiczno-poszukiwawcze w kwaterze nr 6 ekshumował dwa pochówki, które poddano badaniom identyfikacyjnym. W 66 lat po zamordowaniu Ludwika Machalskiego, 10 kwietnia 2017 r. rodzina została poinformowana o jego odnalezieniu.

21 kwietnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił nazwiska 12 zidentyfikowanych ofiar represji komunistycznych, wśród nich był założyciel i dowódca zbrojnej organizacji niepodległościowej Ludwik Machalski „Mnich”. Tym samym przywrócono z totalnej, zbiorowej niepamięci nazwisko kolejnego Żołnierza Niezłomnego spośród tych, którzy w walce o suwerenną Polskę zapłacili najwyższą cenę – wolności i życia. 6 listopada w Staszowie godnie pochowamy „Mnicha” oddając mu cześć i hołd. Organizatorami uroczystości pogrzebowych są Wojewoda Świętokrzyski, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Burmistrz Miasta i Gminy w Staszowie, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja w Staszowie, Staszowski Ośrodek Kultury, organizacje i stowarzyszenia kombatanckie, wojsko i służby mundurowe.

\"\"

Ludwik Machalski „Mnich”
Urodził się 23 sierpnia 1929 r. w Jaśle. Był syn Leopolda i Ludwiki z domu Bień, (siostry Adama Bienia – więźnia Łubianki, sądzonego w „procesie szesnastu”). Wiosną 1950 r. Machalski utworzył antykomunistyczną organizację, do której przystąpiło ok. 40 osób. Przeprowadzone akcje nastawione były na gromadzenie broni, a także pieniędzy potrzebnych na działalność konspiracyjną. Do najgłośniejszych dokonań „Mnicha” i jego ludzi należy napad na posterunek MO w Klimontowie 30 czerwca 1950 r. Władze komunistyczne zlikwidowały grupę „Mnicha” w sierpniu 1950 r. Machalski został aresztowany 17 sierpnia 1950 r. we własnym domu w Staszowie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach skazany na karę śmierci, którą wykonano 10 kwietnia 1951 r. w więzieniu w Kielcach.
 

 



Źródło: ipn.gov.pl

#pogrzeb #Machalski #Mnich #Żołnierz Wyklęty

Magdalena Łysiak