O ich pochodzeniu świadczą zachowane na obiektach znaki własnościowe Pałacu Łazienkowskiego z okresu panowania cara Aleksandra I. Najprawdopodobniej w czasie I wojny światowej meble podzieliły losy reszty zbiorów łazienkowskich i w wyniku rekwizycji zostały wywiezione do Moskwy.
W 1922 r.w rezultacie restytucji dzieł sztuki z Rosji, przeprowadzonej na podstawie traktatu ryskiego, powstały Państwowe Zbiory Sztuki administrujące kolekcją należącą do Skarbu Państwa RP, w tym i obiektami z Łazienek Królewskich. Na zabytkach widoczne są również oznakowania z okresu II RP, kiedy meble weszły w skład kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki i stanowiły ozdobę kilku warszawskich gmachów publicznych tj. Zamku Królewskiego, Senatu oraz Pałacu Rady Ministrów. Wojenne losy zabytków pozostają nieznane.
Obiekty te miały przede wszystkim charakter użytkowy, z tego względu wartość artystyczna dzieł nie jest duża, jednakże ich walor historyczny jest nie do przecenienia. Wobec tak ogromnej skali strat poniesionych przez Rzeczpospolitą każdy pojedynczy odzyskany zabytek stanowi wielką wartość.
Przypominamy, że MKiDN uruchomiło rok temu aplikację mobilną ArtSherlock do automatycznego rozpoznawania dzieł sztuki z dziedziny malarstwa, zrabowanych z polskich zbiorów podczas II wojny światowej.
Reklama