- Wypośrodkowanie potrzebne jest, żeby uratować jak najwięcej ludzi, a z drugiej strony ochronić miejsca pracy, by nie doszło do tąpnięcia gospodarczego. Oto, na czym polega nasza strategia na następne miesiące, być może kwartały
- rozpoczął premier w kolejnej części swojego wystąpienia.
Cele strategii walki z Covid-19
- Mamy trzy główne cele tej strategii - zaznaczył.
Po pierwsze - ochrona zdrowia, służby zdrowia czyli tego, co stoi u podstawy służby społecznej zmniejszania zagrożenia Covid-19.
Po drugie - ochrona gospodarki, ochrona miejsc pracy.
Po trzecie - ochrona seniorów. Największa liczba zgonów jest właśnie w tej grupie. Wiele działań rządu odnosi się do tego obszaru.
Linie obrony w strategii walki z Covid-19
Pierwsza linia obrony to rygory i obostrzenia, to maseczki, dystans, warunki sanitarne, aplikacja Stop Covid, która już uratowała istnienia ludzkie. Zbudowana jest o najlepsze, światowe rozwiązania. Te działania będą ewaluowały. Epidemia jest nieznana, nieprzewidywalna. Reakcja rządu musi być zatem elastyczna.
Druga linia obrony to nasz system ochrony zdrowia, nasze szesnaście tysięcy łóżek szpitalnych. To nasze izolatoria, nasza kwarantanna, nasi medycy.
Trzecia linia obrony to tworzenie dodatkowych trzynastu tysięcy łóżek covidowych, wraz z możliwością podłączenia respiratorów. To nas doprowadzi do poziomu do około trzydziestu tysięcy łóżek covidowych. Dziś wykorzystywanych jest około dziesięciu tysięcy.
Czwarta linia obrony to szpitale tymczasowe. To szpital w Hali EXPO, na PGE Stadionie Nrodowym, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W każdym województwie chcemy mieć tego typu zasoby łóżkowe. Być może nie będą one w użyciu. Nie chcemy jednak za kilka miesięcy tworzyć tego w sposób gwałtowny.
Źródło: niezalezna.pl
#koronawirus
#Mateusz Morawiecki
am