Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Włosi debatują: Jak wyjść z kryzysu?

“Inwestycja w piękno” Włoch i zaplanowanie ich ożywienia oraz wyjścia z kryzysu - tak premier Giuseppe Conte opisał rozpoczętą dziś w Rzymie z inicjatywy jego rządu wielką naradę na temat gospodarki kraju po pandemii koronawirusa. Potrwa ona ponad tydzień.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Konsultacje w sugestywnej scenerii pałacu rządowego w parku Villa Pamphilj zostały określone jako "stany generalne" ze względu na szeroki udział uczestników: polityków, szefów instytucji UE, przedstawicieli biznesu, pracodawców, związków zawodowych, naukowców, ekspertów, finansistów.

Na spotkanie nie przybyli jednak politycy opozycyjnej centroprawicy na czele z liderem Ligi Matteo Salvinim, argumentując, że jedynym miejscem takiej dyskusji może być parlament.

Otwierając wydarzenie, Conte oświadczył, że "w momencie, w którym planujemy ożywienie, musimy to uczynić tak, aby cały świat skupił swoją uwagę na pięknie naszego kraju".

Szef włoskiego rządu podkreślił, że obecnie potrzebne jest nie tylko postępowanie w reakcji na kryzys, ale także praca nad "odważnym projektem", by z niego wyjść. "Musimy to zrobić przy pełnym zaangażowaniu wszystkich sił politycznych, społecznych i produkcyjnych kraju" - wskazał.

Zaznaczył przy tym, że przywódcy europejscy "muszą pokazać, że zrozumieli, iż chodzi o obronę wspólnych interesów". Włoski premier mówił, że unijny Fundusz Ratunkowy odegra fundamentalne znaczenie w ożywieniu europejskiej gospodarki.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas telemostu z Rzymem mówiła, że potrzebny jest sojusz między pokoleniami, "ambitne reformy" i inwestycje.

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, zwracając się do uczestników rzymskiej narady, zachęciła, by "nie zmarnowali" obecnej okazji na ożywienie gospodarcze. 

- Ale to do was należy zadanie, by pokazać obywatelom, że nasze społeczeństwa wyjdą z tej transformacji silniejsze i bardziej ekologiczne

- dodała.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zapewniał, że Unia "pokłada wielką nadzieję we włoskim rządzie" i apelował o reformy.

- Ważne jest to, by rządy skoncentrowały się na strategiach zamiany na konkret instrumentów, które Unia udostępniła i zamierza rozwijać

 - zauważył.

Unijny komisarz do spraw gospodarki Paolo Gentiloni oświadczył, że "skończyła się faza narzucania z góry warunków, by ratować poszczególne kraje". "Mamy to już za sobą" - podkreślił, dodając, że teraz to zadaniem poszczególnych rządów jest wypracowanie takich planów.

Wszyscy uczestnicy spotkania przeszli procedurę kontroli temperatury. Z powodu reżimu sanitarnego nie będzie wspólnego bufetu ani kolacji.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #debata #Włochy

mk