Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Koronawirus

Szczepienie przeciwko COVID będzie odpłatne? Rada Medyczna przy premierze rozważa taką możliwość

Rozważany jest pomysł, żeby wprowadzić odpłatność za usługę szczepienia przeciwko koronawirusowi – podała dziś prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. Członek Rady Medycznej przy premierze dodała, że same szczepionki muszą być darmowe, ale usługa już nie.

Prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, pytana w RMF FM o kolejną falę zachorowań oceniła, że nie jest to kwestia „czy”, ale „kiedy oba będzie”. „I oby nie tak wysoka” – powiedziała.

Reklama

Dopytywana kiedy wariant delta może zdominować zakażenia w Polsce i kiedy mogą pojawić się gwałtowne wzrosty tych zakażeń, stwierdziła, że ten czas może nadejść już w sierpniu.

Szczególnie zaraźliwy wariant Delta koronawirusa będzie stanowić do końca sierpnia 90 proc. wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej - oszacowało w ubiegłym tygodniu Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

ECDC podaje, że koniec sierpnia będzie to już dominacja wariantu delta w Europie. Myślimy, że po wakacjach, na wczesnej jesieni nastąpi wzrost zachorowań Podobnie, jak w zeszłym roku. Liczymy na to, że spora liczba osób przechorowała Covid i tak nabyła odporność oraz, że do tej pory uda się wyszczepić jak największą liczbę osób, by uniknęły zachorowania

– podała profesor.

Płatność za szczepienia

Magdalena Marczyńska odniosła się do kwestii płatnego szczepienia przeciwko koronawirusowi. Pytana była czy rozważany jest pośród ekspertów w radzie medycznej przy premierze wariant odpłatnych szczepień od pewnego momentu, tak, by w ten sposób zachęcić tych, którzy jeszcze szczepionki nie przyjęli, a odkładają to, by ich zmobilizować do tego, by się w wakacje, przed jesienią zaszczepili.

Rozważany jest pomysł, ale nie chodzi o odpłatne szczepionki, ponieważ to są ustalenia unijne, natomiast można pewnie wprowadzić odpłatność za wizytę lekarską, za usługę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Taki pomysł jest rozważany, że jeśli powiemy, że od jakiegoś czasu będzie takie usługi będą odpłatne – nie będą wysokopłatne, ale będą – to może spowoduje zachęcenie. Ja jednoznacznie nie umiem powiedzieć, czy mi się to podoba, raczej nie do końca, dlatego że myślę, że jeszcze część osób, zwłaszcza starszych może jednak dość nieudolnie próbowała się rejestrować. W tej chwili nie ma żadnych problemów

– podała.

Dopytywana o możliwą datę wejścia w życie odpłatnej usługi szczepienia, oceniła, że być może będzie to późna jesień.

Czy wobec tego była propozycja wprowadzenia obowiązku szczepień? Ekspert oceniła, że od początku postulowali, by służba zdrowia, pracownicy, którzy mają kontakt z ludźmi chorymi mają mieć obowiązek zaszczepienia się. Na razie nie ma takiego rozporządzenia – mówiła.

Jest również taki pomysł, że jeżeli będziemy mieli nadmiar szczepionek, to będą one odsyłane do krajów, które nie mają takich możliwości

– dodała.

Wariant delta

Profesor dodała, że delta zakaża osoby wrażliwe, również młodzież.

„Wzrost zakażeń w Wielkiej Brytanii, na szczęście nie taki dynamiczny, bo mają jednak spory odsetek ludzi zaszczepionych i spory takich, którzy przebyli Covid, w związku z tym być może to wpływa na to, że to tempo nie rośnie aż tak dynamicznie i liczymy na to samo w Polsce, że poradzimy sobie z tym wzrostem”

– powiedziała.

Wariant delta jest najgroźniejszy dla osób starszych. Co do tego, nie mamy wątpliwości – przyznała.

Dodała też, że nie widzi powodów, żeby osoby zaszczepione miały podlegać kwarantannie po kontakcie z wariantem delta. „To by znaczyło, że nie wierzymy w skuteczność szczepionek” – mówiła.

Według niej rok szkolny zaczniemy raczej normalnie, „ale jeśli coś się zacznie dziać, będziemy wprowadzać ograniczenia”.

„Gdyby to zależało ode mnie, to przy wzroście zakażeń ograniczenia powinny dotyczyć transportu publicznego czy kin”

– podała.

Źródło: niezalezna.pl, RMF FM
Reklama