"Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa" - podkreślił w premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że unijne procedury "okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania" i stąd decyzja o uniezależnieniu się od nich.
Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Jak wskazał, zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. "Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki" - dodał.
Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a o jego skuteczności świadczy ponad 3 000 000 dawek, które już zostały podane Polakom. Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów
- napisał Morawiecki.
Dlatego - jak zaznaczył - rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, "które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania".
"Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa, która rozpocznie proces transferu technologii do Polski" - napisał premier.
W jego ocenie, to ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. "Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania" - podkreślił Morawiecki.
We wpisie umieszczono również planszę z informacją o 40 mln zł finansowania z PFR na inwestycję w produkcję szczepionek przeciwko Covid-19 w Polsce.