Największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych. W woj. lubelskim i podkarpackim wynikowość testu wynosi 6 proc., podczas gdy w całym kraju 3 proc. - powiedział dziś rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Dziś z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że badania potwierdziły 1208 nowych zakażenia koronawirusem, zmarło 27 osób z COVID-19. Tydzień temu, 23 września, resort informował o 974 nowych zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 16 września - o 722 nowych zakażeniach.
Nowe zakażenia dotyczą osób z województw: lubelskiego (241), mazowieckiego (206), małopolskiego (97), dolnośląskiego (81), podkarpackiego (81), podlaskiego (74), zachodniopomorskiego (74), łódzkiego (56), śląskiego (55), wielkopolskiego (50), pomorskiego (47), warmińsko-mazurskiego (39), kujawsko-pomorskiego (38), opolskiego (22), świętokrzyskiego (21), lubuskiego (17).
"Dzisiaj kolejny dzień - Lubelszczyzna - na czele, gdzie statystyki zakażeń wyniosły 241, wczoraj mieliśmy 220 zakażeń. Jeżeli weźmiemy tydzień do tygodnia, to widzimy na Podkarpaciu wzrost zakażeń o 60 proc., a na Lubelszczyźnie o 50 proc." - wskazał rzecznik resortu zdrowia.
Powiedział, że ważnym czynnikiem jest także wynikowość testu.
- W całym kraju jest ona na poziomie 3 proc., a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mamy 6 proc. Widzimy więc, że to jest dwukrotne przebicie pozytywnych wyników z innych województw
- zauważył Andrusiewicz.
W jego ocenie istotna jest także liczba zajętych łóżek. - W szpitalach w całym kraju przebywa 1614 chorych z COVID-19, w tym 172 pacjentów jest podłączonych do respiratorów – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Tydzień temu, 23 września, hospitalizowanych było 1209 chorych z COVID-19, dwa tygodnie temu, 16 września - 881.
"Wystarczy porównać Podkarpacie i Lubelszczyznę do Śląska w poprzednich falach. Najbardziej jaskrawe to było w pierwszej i drugiej fali - widzieliśmy dość duże problemy w zakażalności, transmisji wirusa na Śląsku i tam notowaliśmy bardzo duże wyniki. Teraz, kiedy przyjrzymy się temu, co dzieje się na Śląsku, to jest ono jednym z tych województw, w którym ta transmisja jest najmniejsza"
Wspomniał, że na Lubelszczyźnie są 264 zajęte łóżka, a na Podkarpaciu 173, tymczasem na ponad dwukrotnie liczniejszym Śląsku mamy 82 zajęte łóżka. "To jest dobitne świadectwo tego, że wyszczepialność na Śląsku powoduje, że nawet jak się ludzie zakażą, to nie trafiają do szpitala" - ocenił rzecznik MZ.
Zauważył, że "największy odsetek procentowy zgonów jest w województwach wschodnich, tam gdzie jest najmniej szczepień".
Poinformował, że można zaobserwować "delikatne odbicie" w dziennej liczbie szczepień. "Być może najnowsze dane koronawirusowe części osób uświadamiają, że koronawirus jest nadal z nami" - stwierdził Andrusiewicz.