Polska ma zakontraktowanych 16 milionów szczepionek firmy AstraZeneca. - W pierwszym kwartale 2021 roku jest to około 1,5 mln dawek, co pozwoli zaszczepić około 750 tys. osób - poinformował dziś rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Opinię w sprawie ewentualnego dopuszczenia do obrotu w krajach Unii Europejskiej kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19 ma dziś wydać Komitet ds. Produktów Leczniczych dla Ludzi Europejskiej Agencji Leków (EMA). Decyzję o dopuszczeniu od obrotu podejmuje Komisja Europejska. Jeśli KE w następstwie opinii EMA wyda zgodę na dopuszczenie do obrotu, będzie to trzecia szczepionka przeciwko Covid-19 dopuszczona na rynek UE. Wcześniej zgodę otrzymały szczepionki firm Pifizer/BioNtech i Moderna.
Trzecia szczepionka przeciwko COVID-19 jest dziełem naukowców z Oxfordu i firmy Astra Zeneca. Od dwóch wcześniejszych odróżnia ją użycie wektora wirusowego, łatwy transport i przechowywanie, nieco niższa deklarowana skuteczność i znacznie niższa cena.
Dostępność kolejnej szczepionki na rynku oznacza możliwość zaszczepienia w określonym czasie stosunkowo większej liczby osób.
Badania kliniczne wykazały, że szczepionka Oxford/Astra Zeneca jest bezpieczna i wysoce skuteczna, także u osób powyżej 55. roku życia. Przy zastosowaniu optymalnej dawki jej skuteczność sięga od 62 do 90 proc.
W odróżnieniu od szczepionki Pfizera (którą trzeba przechowywać w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza) i Moderny (minus 20), produktowi firmy Astra Zeneca wystarcza plus 2 do 8 stopni Celsjusza i może być on trzymany w zwykłej lodówce co najmniej przez 6 miesięcy (o ile fiolka nie byłą otwierana). Także do transportu wystarczy typowy samochód-chłodnia. Ponieważ szczepionka Oxford/Astra Zeneca jest łatwiejsza w produkcji od szczepionek mRNA, jest od nich również tańsza (ok. 15 złotych za dawkę). Także ją trzeba przyjmować w dwóch dawkach, podawanych domięśniowo (mięsień naramienny). Drugą dawkę można podać pomiędzy 4 a 12 tygodniem od przyjęcia pierwszej.
- Polska ma zakontraktowanych 16 mln szczepionek firmy AstraZeneca; w I kwartale ok. 1,5 mln dawek, co pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób - poinformował dziś rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.