Jak poinformował resort, nowa perspektywa finansowa UE i Strategia Karpacka były najważniejszymi tematami rozmowy minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z Ioanem Marcelem Boloşem, ministrem funduszy europejskich Rumunii.
Dotyczyły one pakietu legislacyjnego przygotowywanego do wieloletnich ram finansowych 2021-2027, a także nowych programów i instrumentów finansowych UE będących odpowiedzią na pandemię koronawirusa takich jak Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, React-EU i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.
"Toczące się negocjacje dotyczące polityki spójności są dużym wyzwaniem. Naszą wspólną ambicją powinno być przyjęcie otoczenia legislacyjnego nowej perspektywy jak najwcześniej na początku przyszłego roku"
- wskazała cytowana w informacji szefowa MFiPR. Zaznaczyła, że "będzie to pierwszy rok nowego rozdania funduszy europejskich (...) co jest ważne ze względu na konieczność szybkich działań związanych z usuwaniem gospodarczych skutków koronawirusa".
Napisano, że podczas rozmowy minister Jarosińska-Jedynak zaznaczyła, że Polsce zależy na możliwości finansowania infrastruktury gazowej jako rozwiązania przejściowego dla naszej transformacji energetycznej w kierunku bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii. Rumunia - jak czytamy w komunikacie - także popiera ten postulat.
"Dla Polski możliwość finansowania infrastruktury gazowej ma znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Musimy mieć pewność, że transformacja do neutralności klimatycznej jest społecznie zrównoważona i bierze pod uwagę specyfikę państw członkowskich"
- podkreśliła minister.
.@M_Jarosinska🇵🇱 i Ioan Marcel Boloş🇷🇴@mfe_romania o nowej perspektywie finansowej UE i prezydencji Polski w #V4 wideokonferencja 27 sierpnia #CohesionPolicy #MFF #UEbudget #NextGenerationEU @V4_PRES #BackOnTrack #PLV4Pres @GrupaV4 pic.twitter.com/aW4xIzfYhj
— Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (@MFIPR_GOV_PL) August 27, 2020
Wskazano, że Polska i Rumunia chcą współpracować i wymieniać się dobrymi praktykami w zakresie korzystania z instrumentów Europejskiego Planu Odbudowy i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wspomniano także o Wspólnej Deklaracji o współpracy pomiędzy MFiRP i Ministerstwem Funduszy Europejskich Rumunii w zakresie funduszy zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, podpisanej przez oba ministerstwa podczas ubiegłorocznych konsultacji międzyrządowych w Warszawie. Do instrumentów zarządzanych centralnie przez UE należą: programy Horyzont 2020, Erasmus+, instrument Łącząc Europę - CEF, programy COSME oraz LIFE.
Przypomniano, że Polska i Rumunia są też potencjalnymi beneficjentami nowej makroregionalnej strategii UE, Strategii Karpackiej.
- Strategia Karpacka może przynieść naszym krajom bardzo duże korzyści, bo regiony położone na obszarze Karpat mają ogromny potencjał rozwoju. Zaangażowanie wszystkich krajów i regionów karpackich może przyczynić się do zwiększenia efektywności starań o przyjęcie tej strategii przez Unię Europejską
- mówiła Jarosińska-Jedynak.
Napisano, że tematem rozmowy była też trwająca prezydencja Polski w grupie V4, której hasło przewodnie to “Back on track” – powrót gospodarki na ścieżkę rozwoju po koronawirusie.