Spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią koronawirusa mocno dotknęło rynek nieruchomości. Wiele wynajmowanych mieszkań, szczególnie w dużych miastach, opuścili studenci. Coraz mniej ludzi decyduje się także na zakup własnego mieszkania.
Jak działa rynek nieruchomości w czasie pandemii?
Z powodu pandemii koronawirusa rynek sprzedaży nieruchomości w dużej mierze przeniósł się do dzieci. Z obawy przed zarażeniem wirusem, wiele osób decydowało się na zakup nieruchomości online. Wiele stron oferujących sprzedaż wyszło naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadziło możliwość tzw. wirtualnego spaceru, dzięki któremu można było dokładnie obejrzeć interesujące nas mieszkanie, dom, bez potrzeby wychodzenia z domu.
Które nieruchomości skorzystają najbardziej na pandemii?
Na pandemii najbardziej zyskały te miasta, których ceny są zdecydowanie niższe niż w największych polskich miastach. Świat nieruchomości mocno zmienił się z powodu koronawirusa. Obecnie dużo bardziej popularne stały się działki rekreacyjne. Spadek zainteresowania nie dotknął także mieszkań z tarasami, balkonami czy też domów z ogrodami. Przymusowa izolacja wywołała u ludzi na nowo potrzeba posiadanie własnej posesji. Zdecydowanie łatwiej było wytrzymać domowe odosobneinie tym, którzy mieszkali w dużych mieszkaniach, bądź jednorodzinnych domach z własną działką.
Które nieruchomości mają największe problemy w czasie koronawirusa?
W największych polskich miastach za własne mieszkanie trzeba płacić trochę więcej niż rok temu. Liderem wzrostu cen jest Kraków, w którym zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym mieszkania podrożały o kilkanaście procent. Najbardziej dotknięta pandemią zostały mieszkania w centrach dużych miast. Wielu właścicieli mieszkań, którzy decydowali się na wynajem, rezygnowało z odstępnego, aby zachęcić potencjalnych najemców.
Inwestycje w czasie pandemii
Pomimo panującej na świecie pandemii inwestycje budowlane realizowane są na pełnych obrotach. Mimo trudności i chwilowego spadku popytu, sektor mieszkaniowy ma się dobrze i nie brakuje chętnych do inwestowania w nieruchomości.