Od 12 kwietnia na szczepienia moga zapisywać się osoby z rocznika 1962, a w kolejnych dniach - kolejne roczniki. Rząd ogłasza zdecydowane przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień. W drugim kwartale uruchomione zostaną szczepienia przeciw COVID-19 w zakładach pracy, w których będzie minimum 500 chętnych pracowników; punkty szczepień będą też w aptekach i placówkach POZ.
- Wprowadzamy rewolucyjną możliwość - do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą. W drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, pojedynczych pielęgniarek. Wprowadzimy również punkty drive thru - poinformował Dworczyk.
- Na pewnym etapie, w drugim kwartale uruchomimy szczepienia w zakładach pracy. Jeśli pracodawca, który ma min. 500 chętnych pracowników do zaszczepienia i zorganizuje sobie zespół szczepienny i właściwe zabezpieczenia, otrzyma szczepionki
- zapowiedział minister.
Szef KPRM poinformował, że uruchomione zostaną ponadto punkty szczepień w aptekach i placówkach POZ, które będą chciały uczestniczyć w programie i wykonywać szczepienia.
🏥 Nowe punkty i miejsca szczepień w 2. kwartale:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
➡️ szpitale tymczasowe
➡️ 1 szpital i 1 punkt samorządowy w każdym powiecie
➡️ samodzielni ratownicy i pielęgniarki
➡️ punkty drive thru
➡️ zakłady pracy
➡️ apteki
➡️ przychodnie POZ#SzczepimySię pic.twitter.com/VvlxoQ854E
- Przystępujemy do szczepień populacyjnych. Od 12 kwietnia zapisy rocznika 1962, a przez kolejne dwa tygodnie taka możliwość będzie udostępniana kolejnym rocznikom aż do osób urodzonych w roku 1973. Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę
- zapowiedział pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.
❗ Zmiany w #NarodowyProgramSzczepień 💉
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 30, 2021
Zamiana etapu II i III na przyspieszone szczepienia populacyjne ⤵️
Więcej informacji:
➡️ https://t.co/o9JpKQ77ba pic.twitter.com/OcXuBWTnil
- To oznacza nowelizację Narodowego Programu Szczepień. To też jest efekt podsumowania pierwszego kwartału i wyciągnięcia wniosków. System, żeby działał, był wydajny, bezpieczny dla pacjenta i przyjazny dla punktów, które prowadzą szczepienia, musi być jak najprostszy. Dlatego zdecydowaliśmy się znowelizować Narodowy Program Szczepień i zrezygnować z etapów II i III, tylko w celu przyspieszenia wprowadzić od razu szczepienia populacyjne – powiedział Dworczyk.
Poszerzona zostanie też grupa zawodów kwalifikująca i wykonująca szczepienia. Po zmianach kwalifikację do szczepień będzie mógł przeprowadzić: lekarz, stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, student ostatniego roku studiów medycznych.
Poszerzy się także grupa osób wykonujących szczepienia. "Wszyscy, którzy zostali dopuszczeni, w tym farmaceuci, fizjoterapeuci po przejściu właściwego kursu będą mogli prowadzić szczepienia" - powiedział Dworczyk.