Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Niemcy zapowiadają znoszenie obostrzeń

Po środowym spotkaniu rządu federalnego Niemiec i władz krajów związkowych kanclerz Olaf Scholz poinformował o planie odchodzenia od większości ograniczeń związanych z pandemią. Proces ten ma się zakończyć do 20 marca.

pixabay

„Możemy patrzeć w przyszłość z większą pewnością niż w ostatnich tygodniach” – powiedział Scholz w Berlinie po zakończeniu konsultacji z udziałem rządu i krajów związkowych. Zaznaczył, że „Niemcy przeszły przez falę zakażeń Omikronem lepiej niż kraje sąsiednie”, a w nadchodzących tygodniach spodziewana jest dalsza systematyczna poprawa sytuacji.

- Dlatego znoszenie obostrzeń, które odbędzie się w trzech etapach, jest już teraz możliwe. Ale pandemia jeszcze się nie skończyła, mimo całego optymizmu należy zachować ostrożność

- podkreślił Scholz. Jak wskazał, należy stosować nadal środki ochrony osobistej, takie jak noszenie maseczki i zachowywanie bezpiecznego dystansu od innych.

Kanclerz ponownie opowiedział się za obowiązkiem powszechnego szczepienia przeciw koronawirusowi. „Trzeba się teraz do tego przygotować, aby nie dopuścić ponownie do poważnej sytuacji podczas kolejnej jesieni i zimy. To zadanie jest wciąż przed nami” – podkreślił Scholz.

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń ma umożliwić dostęp do handlu detalicznego "wszystkim osobom w całym kraju" bez kontrolowania zaświadczeń o zaszczepieniu itd.; wymagane będzie jednak noszenie maseczki medycznej. Ponadto osoby zaszczepione i te, które przeszły Covid-19, nie powinny już podlegać żadnym ograniczeniom, jeśli chodzi m.in. o spotkania prywatne (obecnie limit wynosi 10 osób). Ograniczenia dla niezaszczepionych pozostają w mocy.

W drugim etapie, od 4 marca, nastąpi znoszenie obostrzeń obowiązujących w gastronomii, dyskotekach, klubach i na imprezach masowych.

Po 20 marca obowiązywać będą jedynie podstawowe środki ochrony, takie jak obowiązek noszenia maseczek w określonych obszarach, dystans społeczny, dezynfekcja.

- Wszystkie kraje związkowe zgadzają się, że potrzebujemy podstawowej ochrony. Powinno to zapobiec ponownemu wzrostowi liczby infekcji

- powiedział premier Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wuest. Dodał, że z punktu widzenia ekspertów nie ma już ryzyka przeciążenia systemu opieki zdrowotnej.

 

 



Źródło: PAP, Niezalezna.pl

as