Amerykańska firma Novovax rozpoczęła pierwszą fazę badań klinicznych potencjalnej szczepionki opracowanej w Australii przeciwko nowemu koronawirusowi. Jeśli badania przebiegną pomyślnie, to szczepionka może być gotowa jeszcze przed końcem roku. O swoich sukcesach w próbach ze szczepionkami na koronawirusa informowały już grupy naukowców z USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Kanady, kolejnych kilka grup na całym świecie nadal pracuje nad lekiem.
W pierwszej fazie badań w Melbourne szczepionka zostanie zaaplikowana 131 ochotnikom. Jeśli w ciągu około dwóch miesięcy substancja spowoduje u badanych wytworzenie odpowiednich przeciwciał i nie wywoła istotnych skutków ubocznych, szczepionka wejdzie w drugą fazę badań - planowaną na lipiec - na znacznie większej grupie osób z wielu krajów.
Równocześnie wraz z badaniami zaczęła się produkcja dawek szczepionki. Novovax przewiduje, że jeszcze w tym roku będzie w stanie wyprodukować ok. 100 milionów dawek, a w przyszłym roku - 1,5 miliarda.
Amerykańskie media informowały, że pozarządowa organizacja CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations - "Koalicja na rzecz innowacji chroniących przed epidemiami") przeznaczyła w maju 384 miliony dolarów na działania podjęte właśnie przez Novovax. Tymczasem amerykańska instytucja BARDA (The US Biomedical Advanced Research and Development Authority) przekazała 483 miliony dolarów na prace nad szczepionką firmie Moderna.
Rozpoczynając badania kliniczne, australijski preparat dołączył do około tuzina innych będących w fazie testów na ludziach. W najbardziej zaawansowanym stadium badań są potencjalne szczepionki amerykańskiej firmy Moderna i chińskiej firmy CanSino. Obie przeszły już pierwszą fazę badań z "obiecującymi wynikami".