70 procent firm, które otrzymały w 2020 r. rządowe wsparcie na utrzymanie miejsc pracy w związku z pandemią COVID-19, będzie musiało zwrócić część lub całość kwoty. Ich straty w obrotach okazały się mniejsze niż zakładały, składając wnioski o pomoc. Pracownicy holenderskiego fiskusa wskazują, że może chodzić nawet o ponad 4 mln euro.
- W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. rząd wypłacił łącznie 12,2 mld euro wsparcia na utrzymanie zatrudnienia
– informuje dziennik „Trouw”.
Gazeta przypomina, że wsparcie było przeznaczone dla firm, których obroty spadły o 20 procent lub więcej. W tym celu musiały one oszacować straty w obrotach. Firmy mogły otrzymać zwrot do 90 procent kosztów wynagrodzeń. Warunkiem było, że nie zwolnią swoich pracowników.
Przedsiębiorcom wypłacano 80 proc. wnioskowanej kwoty. „Trouw” informuje, że już pod koniec ubiegłego roku pierwsze rozliczenia wskazywały, że około 60 proc. firm otrzymało zbyt duże wsparcie.
„Firmy były zbyt pesymistyczne w kwestii utraconych dochodów” – uważa urzędnik ministerstwa finansów, cytowany przez dziennik. Urzędnicy zbadali przeszło 70 tys. przedsiębiorstw, które otrzymały rządową pomoc i prognozują, że skarb państwa może odzyskać nawet 4,2 mld euro.
Najwięcej będą musieli zwrócić weterynarze, którzy będą musieli zwrócić nawet 90 proc. otrzymanej pomocy. Najmniej firmy branży turystycznej, od 4 do 9 proc.