Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Piąta fala koronawirusa w Polsce? Rzecznik MZ ostrzega: „Należy się na to przygotować”

- Należy przygotować się do nadejścia piątej fali koronawirusa, związanej z wariantem omikron - podkreślił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Co więcej, od 16 grudnia możliwe będzie szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej w resorcie mówił o sytuacji epidemicznej w Polsce.

"Każdy dzień to jest spadek liczby zakażeń. One się wahają w granicach 10 proc., dzisiaj to jest w granicach 14 proc. spadku, porównując poniedziałek do poniedziałku. Porównując całe tygodnie, jesteśmy na poziomie 5 procentowego spadku"

- poinformował Andrusiewicz.

"Widzimy, że jedynie cztery województwa w tej chwili pozostają na fali wznoszącej, ale ta dynamika wzrostów zdecydowanie opada. Mówię tu o woj. lubuskim, które dzisiaj ma największą dynamikę, ale największa dynamika to jest dynamika 7-procentowa. Jeszcze niedawno mierzyliśmy się z dynamiką 50-60 procentową"

- dodał.

Wskazał, że oprócz Lubuskiego wzrosty są odnotowywane w woj. opolskim - 2 proc., w woj. dolnośląskim i woj. wielkopolskim - jednoprocentowe.

W większości województw - spadki

"Pozostałe województwa odnotowują tydzień do tygodnia spadki"

- zapewnił.

Zauważył, że sytuacja ta przekłada się na obłożenie szpitali.

Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w części województw - poza woj. lubelskim i podlaskim - "zdaje się przechodzić przez ten szczyt hospitalizacji".

"Ponieważ mamy w tej chwili sześć województw w kraju oprócz Podlaskiego, oprócz Lubelskiego - to jest woj. podkarpackie, woj. mazowieckie, woj. małopolskie, woj. zachodniopomorskie, które w ostatnim tygodniu miały ujemny bilans łóżkowy tzn. te łóżka covidowe się zwolniły bilansując tydzień do tygodnia"

- przekazał Andrusiewicz.

Nachodzi piąta fala?

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia, wzrosty w części województw zdają się zmierzać ku końcowi.

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że należy przygotowywać się do nadejścia piątej fali koronawirusa związanej z wariantem omikron.

"To, co na pewno w pewien sposób może cieszyć to, że pierwszy raz w ostatnich tygodniach wskaźnik R spadł do poziomu poniżej jedności. To bardzo cenna informacja, ten wskaźnik dzisiaj wynosi 99 setnych"

- podał.

Wyjaśnił, że jeśli współczynnik reprodukcji R przekracza wartość 1. oznacza, że jedna zakażona osoba zakaża co najmniej jedną inną osobę.

Badania potwierdziły 11 379 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 29 osób z COVID-19 – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano w szpitalach 31 319 łóżek i 2845 respiratorów. Hospitalizowanych jest 24 051 chorych, w tym 2152 podłączonych do respiratorów.

Od kiedy możliwe będzie szczepienie dzieci?

"My dzisiaj o pierwszej w nocy zakończyliśmy wystawiać 2,7 mln e-skierowań dla dzieci w wieku 5-11 lat. Wszystkie e-skierowania dla tej grupy wiekowej 5-11 lat zostały już wystawione, co ni mniej ni więcej oznacza, to że chwilę po 24 dzisiejszej nocy rodzice będą mogli zacząć zgłaszać dzieci na szczepienia"

- oznajmił rzecznik.

"Szczepienia rozpoczniemy w czwartek. Do tej pory punkty szczepień - jest ich w granicach 8 tys. - wystawiły zapotrzebowanie na 150 tys. dawek szczepionek, ale to zapotrzebowanie cały czas jest składane"

- mówił Andrusiewicz.

Dodał, że punkty szczepień wystawiły również 40 tys. slotów, "czyli miejsc do obsługi małych pacjentów".

Rzecznik MZ zachęcił do odwiedzenia strony internetowej resortu.

"Tam jest karta kwalifikacji do szczepienia"

- dodał.

Podkreślił, że dzieci muszą mieć wykonane szczepienie w towarzystwie rodziców w punktach szczepień, w których jest lekarz - i to on kwalifikuje do szczepienia.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się w Polsce 16 grudnia i będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

az