Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Od dziś dodatkowe ograniczenia. Sanepid dopilnuje ich przestrzegania

Od soboty w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawiły się dodatkowe ograniczenia. Od rana trwają kontrole sanepidu. Odbywają się w całym kraju, ale do powiatów "czerwonych” i "żółtych” ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych "zielonych” regionów – poinformował rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.

zdjęcie ilustracyjne,
zdjęcie ilustracyjne,
pixabay.com/leo2014

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazał, że w poprzednich tygodniach sanepid prowadził planowe kontrole dotyczące m.in. bezpieczeństwa żywności czy higieny, rozszerzone o przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych.

"Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to prawie 7 tys. kontroli. Były to niejako kontrole 'przy okazji', które w ogromnej części przypadków kończyły się na pouczeniu"

- poinformował Bondar. Rozpoczęte w sobotę kontrole – jak wyjaśnił - są dedykowane wyłącznie przepisom dotyczącym zwalczania COVID-19.

"Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji"

- podkreślił.

Kontrolowane – jak wyjaśnił - będą obiekty handlowe, targowiska, zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska, salony kosmetyczne. Interwencyjnie prowadzone będą kontrole również innych zgromadzeń, np. wesel.

"Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji" - zaznaczył.

Bondar przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na kary do 30 tys. zł. Zapowiedział, że kontrole będą kontynuowane w kolejnych dniach.

"Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać"

– zaznaczył.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#koronawirus

bm