Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Koronawirus

Nie 63, a 43 kraje. Kolejny projekt rozporządzenia w sprawie zakazu połączeń lotniczych

Rząd do 1 września chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych do 43 krajów w związku z epidemią koronowirusa - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów skierowanego do podpisu premiera. W porównaniu z dotychczasowym stanem z wykazu usunięto Księstwo Andory. Wcześniej na stronach Kancelarii Premiera pojawiał się projekt obejmujący zakazem 63 kraje.

mk

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, który dziś ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Reklama

- W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego

- czytamy w uzasadnieniu.

Jak dodano, rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym obowiązuje do 25 sierpnia 2020 r.

- W związku z tym konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia wprowadzającego zakazy w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie. Ujęty wykaz państw i terytoriów, z których wykonywanie lotów jest objęte zakazami w ruchu lotniczym, stanowi co do zasady powtórzenie wykazu określonego w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym

 - czytamy.

Zgodnie z rozporządzeniem, nie można latać z Polski do następujących krajów: Bośni i Hercegowiny; Chińskiej Republiki Ludowej; Czarnogóry; Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; Federacji Rosyjskiej; Federacyjnej Republiki Brazylii; Królestwa Arabii Saudyjskiej; Królestwa Bahrajnu; Królestwa Eswatini; Meksykańskich Stanów Zjednoczonych; Państwa Izrael; Państwa Katar; Państwa Kuwejt; Republiki Argentyńskiej; Republiki Armenii; Republiki Chile; Republiki Dominikańskiej; Republiki Ekwadoru; Republiki Gabońskiej; Republiki Gwatemali; Republiki Hondurasu; Republiki Iraku; Republiki Kazachstanu; Republiki Kirgiskiej; Republiki Kolumbii; Republiki Kosowa; Republiki Kostaryki; Republiki Macedonii Północnej; Republiki Malediwów; Republiki Mołdawii; Republiki Panamy;  Republiki Peru; Republiki Południowej Afryki; Republiki Salwadoru; Republiki Serbii; Republiki Singapuru; Republiki Surinamu; Republiki Zielonego Przylądka; Stanów Zjednoczonych Ameryki;  Sułtanatu Omanu; Wielkiego Księstwa Luksemburga;  Wielonarodowego Państwa Boliwia;  Wspólnoty Bahamów.

Jak dodano, w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym z wykazu usunięto Księstwo Andory, z uwagi na brak istnienia w tym kraju lotniska, z którego mogą być wykonywane loty międzynarodowe. Ponadto dawną nazwę Królestwa Suazi zastąpiono aktualną nazwą Królestwa Eswatini.

- Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Rzeczypospolitej Polskiej osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju

- czytamy.

Jak zapisano, rozporządzenie traci moc z dniem 1 września 2020 r., a wchodzi w życie z dniem 26 sierpnia 2020 r. Wcześniej pojawiały się informacje o możliwości rozszerzenia listy państw z zakazem lotów do 63. Niewykluczone, że projekt ten może zostać wprowadzony po 1 września w zależności od sytuacji epidemiologicznej. 

mk

Reklama